Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mrija ciężko uszkodzona

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Konflikty zbrojne, 04 marca 2022

Potwierdziły się pogłoski o uszkodzeniu największego samolotu transportowego świata – An-225 Mrija. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego 2022) w mediach społecznościowych pojawiały się różne informacje dotyczące jego losu.

Ciężko uszkodzony An-225 Mrija w hangarze na lotnisku Hostomel pod Kijowem / Zdjęcie: Domena publiczna

Już 27 lutego 2022 ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował o zniszczeniu An-225. Tego samego dnia na stronie Ukroboronpromu zamieszczono komunikat, w którym podano, że odbudowanie Mirji ma kosztować 3 mld USD i trwać 5 lat, a wszelkie związane z tym wydatki mają być pokryte przez stronę rosyjską (An-225 w rękach rosyjskich?, 2022-02-24).

Na filmie, wyemitowanym niedawno przez rosyjską telewizję Rossija 1 widać, że Mrija została poważnie uszkodzona – przednia część kadłuba i prawe skrzydło zostały oddzielone od reszty struktury. Najprawdopodobvniej uszkodzone zostały także silniki zabudowane pod prawym skrzydłem. Trudno jednoznacznie określić stan pozostałej części kadłuba i usterzenia, które wyglądają na nieuszkodzone.

Jak podają służby prasowe koncernu Antonow dopóki An-225 nie zostanie sprawdzony przez ekspertów, nie można okreslić jego stanu technicznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.