Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęcie ćwiczenia ICEX 2022

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 07 marca 2022

US Navy 4 marca 2022 poinformowała o rozpoczęciu 98. edycji ćwiczenia Ice Exercise (ICEX) 2022 na wodach Morza Beauforta. Ćwiczenie potrwa 3 tygodnie i posłuży do oceny gotowości operacyjnej US Navy w Arktyce i pozwoli zebrać cenne doświadczenia z działania w wymagającym środowisku.

W ćwiczeniu uczestniczą dwa amerykańskie okręty podwodne

Ćwiczenie jest koordynowane, organizowane i prowadzone przez Arctic Submarine Laboratory US Navy. Uczestniczą w nim dwa amerykańskie okręty podwodne o napędzie nuklearnym: USS Illinois (SSN 786) typu Virginia i USS Pasadena (SSN 752) typu Los Angeles. Bierze w nim udział także ponad 200 uczestników z 3 państw. Amerykanie oddelegowali na potrzeby ICEX personel US Navy, US Army, US Air Force, US Marine Corps i US Coast Guard. Kanada oddelegowała personel Royal Canadian Navy i Royal Canadian Air Force, a Wielka Brytania skierowała na ćwiczenie przedstawicieli Royal Navy.

W ramach przygotowań do ICEX na oderwanym od arktycznego paku lodowego fragmencie pokrywy lodowej zbudowano obóz nazwany Ice Camp Queenfish. Pokrywa lodowa o długości 3,5 mili (5,6 km) dryfuje obecnie 160 Mm (296 km) od lądu. Zbudowany obóz pełni rolę wysuniętej bazy operacyjnej, w której jednocześnie można zakwaterować ponad 60 osób. Znajduje się w niej namiot dowodzenia, sypialnia, kawiarnia i toaleta. Baza ma dostęp do Internetu, zaś obok niej wygospodarowano pas startowy o długości 2500 stóp (762 m). Operuje z niego samolot transportowy CASA C-212.

Baza Ice Camp Queenfish zbudowana na fragmencie lodu oderwanego od paku lodowego na Oceanie Arktycznym / Zdjęcia: US Navy

Podczas ćwiczenia ICEX przetestowane zostaną systemy okrętowe w czasie działań w Arktyce, zaś załogi zdobędą doświadczenie z działań na tym obszarze. Zwiększenie zaangażowania USA w Arktyce wiąże się z topnieniem lodowców i tym samym otwieraniem nowych dróg morskich na północy i łatwiejszego dostępu do surowców naturalnych, co wzbudza zainteresowanie wszystkich państw w rejonie Arktyki (Pierwszy arktyczny konwój Arktiki, 2022-01-02, USS Toledo w Arktyce, 2020-03-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.