Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Starstreak dla Ukrainy?

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 10 marca 2022

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował media o planowanym wzmocnieniu SZ Ukrainy kolejnymi dostawami uzbrojenia. Jednym z rozważanych rozwiązań jest przekazanie zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Starstreak.

System Starstreak występuje w wersji przenośnej i samobieżnej / Zdjęcie: Twitter

Według słów ministra do tej pory przekazano Ukrainie 3615 ppk NLAW. Ich dostawy wraz transportami kolejnych ppk Javelin są kontynuowane. Pozostałe państwa NATO dostarczyły Ukrainie m.in. ponad 900 ppzr poprawiając ukraińską obronę przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu (Ukraina odebrała 19 tys. pocisków, 2022-03-09). Wciąż jest ona jednak uważana za dalece niewystarczającą, a w jej wzmocnieniu pomóc miałyby brytyjskie zestawy Starstreak.

Brytyjski rząd miał już zacząć rozmowy na temat potencjalnego wysłania uzbrojenia tej klasy. Decyzja o przekazaniu sprzętu, zdaniem Wallace’a ma zostać podjęta jak najszybciej, tak, aby dać czas ukraińskim żołnierzom na przeszkolenie w użyciu nowego sprzętu.

Starstreak to system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu przystosowany do zwalczania celów powietrznych w odległości do 5,5 km (nowsze wersje do 7 km) i na wysokości do 1000 m. Pociski naprowadzane są półautomatycznie w wiązce lasera, przez co są trudne do zmylenia przez środki samoobrony. Czynnikiem rażącym Starstreak są 3 podpociski ze stopu wolframu niszczące cel energią kinetyczną. System występuje w wersji przenośnej i samobieżnej (Wsparcie brytyjskiej SHORAD, 2021-03-12).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.