Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze zestrzelenie Pioruna?

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, Konflikty zbrojne, 11 marca 2022

Ukraińska Gwardia Narodowa poinformowała w mediach społecznościowych o zestrzeleniu za pomocą ppzr kolejnego rosyjskiego statku powietrznego. Informację zilustrowano kilkoma fotografiami, z których dwie przedstawiają przekazane przez Polskę ppzr Piorun.

Strona ukraińska poinformowała, że do zestrzelenia samolotu 6 marca użyto dwóch ppzr, które trafiły cel / Zdjęcie: Twitter - ng_ukraine

Takie zestawienie pozwala przypuszczać, że cel został zestrzelony z użyciem polskiego zestawu, co może być pierwszym udowodnionym przypadkiem udanego użycia Pioruna. Wątpliwości budzi jednak ilustracja przedstawiająca wrak rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25SM3. Jest ona bowiem znana od 4 marca br. i przedstawia samolot, który zdaniem Rosjan rozbił się w wyniku błędu pilota.

Ukraińcy z kolei podali, że nieujawniony z nazwy cel został zestrzelony 6 marca o godz. 18:15. Do zestrzelenia miały zostać użyte 2 pociski, które trafiły w cel. Z braku odpowiednich materiałów ilustrujących zestrzelenie i rozbieżności w dostępnych informacjach trudno jednak zweryfikować wiarygodność tego zdarzenia. Pomijając jednak jego autentyczność według nieoficjalnych informacji ppzr Piorun mają się cieszyć bardzo dobrą opinią obsługujących je ukraińskich żołnierzy (Pioruny dla Ukrainy, 2022-02-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.