Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Switchblade dla Ukrainy?

Strategia i polityka, Bezzałogowce, Konflikty zbrojne, 16 marca 2022

Amerykańska administracja rozważa przekazanie Ukrainie amunicji krążącej używanej przez amerykańskie wojska specjalne. Dotyczy to amunicji Switchblade produkowanej przez AeroVironment. Według doniesień mediów nie zapadła jeszcze decyzja, jednak może być to jeden z elementów kolejnego pakietu wsparcia dla SZ Ukrainy.

Amunicja krążąca Switchblade występuje w dwóch wersjach – lżejszej Switchblade 300 i cięższej Switchblade 600 / Ilustracja: AeroVironment

Uzbrojenie tego typu mogłoby znaleźć zastosowanie w precyzyjnym rażeniu pojazdów opancerzonych i stanowisk artylerii z dużej odległości. Konieczne jednak byłoby przeszkolenie personelu w użyciu nowego typu amunicji krążącej. Wiadomo, że Ukraina użytkuje zakupioną w ostatnich latach polską amunicję krążącą Warmate. Nie ujawniono jednak materiałów dokumentujących jej użycie w czasie trwających obecnie działań zbrojnych.

Nie jest jasne jaki wariant amunicji Switchblade mógłby zostać wysłany na Ukrainę, istnieją bowiem dwie wersje. Lżejszy Switchblade 300 może operować w odległości 10 km od stacji kierowania. Długotrwałość lotu to 15 min a masa amunicji to 2,5 kg. Może zostać przygotowany do działania w ciągu 2 min. Z kolei cięższy Switchblade 600 może działać w odległości przekraczającej 40 km od stacji kierowania, długotrwałość lotu to ponad 40 min a masa amunicji to 15 kg. Przygotowanie go do misji zajmuje do 10 min. Obie wersje amunicji krążącej Switchblade są odpalane z wyrzutni rurowej (US SOCOM zamawia kolejne Switchblade 600, 2021-11-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.