Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzrost włoskich wydatków zbrojeniowych

Strategia i polityka, 17 marca 2022

Włoska Izba Deputowanych przegłosowała zwiększenie wydatków obronnych z 1,54% do 2% PKB. W ten sposób Włochy zamierzają dołączyć do grona państw spełniających wytyczne NATO dotyczące wydatkowania 2% PKB na obronność i mają spełnić założenia sformułowane podczas szczytu Sojuszu w 2014 w Newport.

Podniesienie wydatków obronnych pozwoli uzyskać zdolności ochrony państwa i odstraszania potencjalnego przeciwnika / Zdjęcie: MO Włoch

Za podniesieniem wydatków głosowało 391 deputowanych, przeciwko 19, a 7 nie głosowało. Bez wątpienia do wysokiego poparcia tej inicjatywy przyczyniła się sytuacja na Ukrainie i mobilizacja państw NATO wobec zagrożenia potencjalnym konfliktem (Kolejne państwa dozbroją SZ Ukrainy, 2022-03-02).

Przyjęty dokument nazwany dekretem ukraińskim zakłada rozpoczęcie stopniowego zwiększania budżetu obronnego w celu budowy zdolności odstraszania i ochrony państwa. Roczny budżet ma wzrosnąć z obecnych 25 mld euro (ponad 117 mld zł) do 38 mld euro (ponad 170 mld zł). Nie sprecyzowano jednak terminu w jakim mają zostać osiągnięte wydatki na tym poziomie.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.