Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irańskie torpedy krążące

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 20 marca 2022

Iran ujawnił nowe, rodzimej produkcji zdalnie sterowane torpedy nazwane krążącymi. Ich operatorem będzie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Prezentacja odbyła się w bazie Bandar Abas nad cieśniną Ormuz.

Nowe irańskie torpedy krążące zaprezentowane w bazie Bandar Abas nad cieśniną Ormuz. W czasie prezentacji zasłonięto tylne fragmenty torped, by nie pokazać zewnętrznych szczegółów ich napędu / Zdjęcie: Twitter

Nowa broń jest hybrydą kierowanej torpedy i bezzałogowego pojazdu podwodnego. Jej przeznaczeniem jest zapewne atakowanie baz morskich, jednostek pływających i obiektów przybrzeżnych. Torpeda może skrycie atakować cele nie objęte formalnymi działaniami wojennymi. Może też służyć do zaminowywania wybranych akwenów bez ryzykownego wpływania na nie.

Analitycy oceniają, że konstrukcja nowej torpedy krążącej bazuje na chińskiej zdalnie sterowanej torpedzie Ye-6 przeznaczonej do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych. Może być więc wystrzeliwana z 21-calowych wyrzutni torpedowych na okrętach podwodnych i nawodnych. Jej układ napędowy jest zapewne oparty na silniku elektrycznym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.