Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-80UM2 zniszczony w Ukrainie

Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, Konflikty zbrojne, 23 marca 2022

Na podstawie informacji opublikowanych przez Oryx Blog 17 marca 2022 Ukraińcy zniszczyli jedyny czołg T-80UM2 w wyposażeniu rosyjskich wojsk lądowych. Pojazd został trafiony podczas działań wojennych w obwodzie sumskim, opodal miejscowości Trościaniec w północno-wschodniej Ukrainie.

Nie jest znany powód wysłania przez Rosjan do walki prototypowego czołgu znając duże rezerwy sprzętowe odziedziczone po ZSRR / Zdjęcie: Twitter

Czołg poruszał się w kolumnie złożonej z wielu pojazdów wojskowych, w tym ciężarówek, które również zostały zniszczone. Na opublikowanych zdjęciach widać oderwaną od kadłuba wieżę prototypowego czołgu. Jego zniszczenie jest prawdopodobnie wynikiem ostrzału ukraińskiej artylerii.

Warto zauważyć, że wyróżnikiem T-80UM2 jest aktywny system ochrony pojazdu 1030M-01 Drozd typu hard-kill. Jeśli T-80UM2 poraziły pociski artylerii rakietowej lub pociskiartylerii lufowej to ASOP – nawet jeżeli był sprawny i aktywny – nie mógł ochronić czołgu.

Przyczyna udziału w konflikcie prototypowego czołgu, będącego jednocześnie pojazdem eksperymentalnym nie jest znana. Stanowi jednak pierwszy dowód użycia przez Rosjan na Ukrainie pojazdów z ASOP typu hard-kill. Nie sposób jednak wyjaśnić dlaczego Rosjanie skierowali ten typ uzbrojenia na Ukrainę.

Nawet biorąc pod uwagę wysokie straty Rosjan w ciężkim sprzęcie – z pewnością znacznie większe niż przewidywano – jest mało prawdopodobne, aby rezerwy sprzętowe zostały zredukowane do takiego stopnia, że na froncie potrzebny byłby czołg w eksperymentalnej wersji. Wcześniej T-80UM2 użyto m.in. podczas manewrów wojskowych Zapad 2021w ramach elitarnej 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej stacjonującej Zachodnim Okręgu Wojskowym.

Rosjanie zaprojektowali Drozda z przeznaczeniem dla czołgów T-80U produkowanych od połowy lat 1980. Drozdy pierwszej generacji – będące pierwszym produkowanym seryjnie ASOP typu hard-kill – pierwotnie trafiły do wyposażenia czołgów T-55A, które oznaczano T-55AD. Druga generacja tego systemu – TKB-0252 – różni się od poprzednika większym sektorem ochrony. Efektory mają mniejszy rozmiar i można ich zamontować więcej. Drozd-2 według dostępnych danych ma masę 850 kg (w porównaniu do 1000 kg poprzednika) i zapewnia ochronę dookolną w azymucie i od -6° to +20° w elewacji. Na początku 2020 Drozdy-2 zakupiono w celu integracji i testów na czołgach w wersji dowódczej T-72BK (Obiekt 184-1K, T-80U z Drozdem-2, 2021-09-30).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.