Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lasery wzmocnią izraelską OP

Obrona powietrzna, Nowe technologie, 24 marca 2022

Minister obrony Izraela Beni Ganc zatwierdził środki budżetowe na opracowanie systemu laserowego dużej mocy Iron Beam, przeznaczonego do przechwytywania pocisków, granatów moździerzowych i bsl. W najbliższych dniach resort obrony i Rafael mają podpisać umowę na rozwój systemu. Iron Beam powstanie jako wynik kooperacji rządowego Dyrektoriatu Badań i Rozwoju Obronnego oraz spółek Rafael i Elbit Systems. W przyszłości zostanie wpięty w wielowarstwową obronę powietrzną Izraela, dołączając do zestawów Iron Dome, David’s Sling iArrow-3.

Izraelczycy zamierzają początkowo wdrożyć laser o mocy 100-150 kW, który docelowo ma osiągnąć moc 1 MW / Zdjęcie: MO Izraela

Wysokoenergetyczny system laserowy powstanie na bazie koncepcji systemu Iron Beam ujawnionego i rozwijanego przez Rafaela od 2014. Obecne plany zakładają powstanie trzech wariantów tego systemu. Pierwszym będzie holowany, stacjonarny zestaw przeciwlotniczy w kontenerze, który będzie uzupełniał Iron Dome i zwalczał pociski moździerzowe i artyleryjskie.

Drugi zamontowany będzie na samobieżnym nośniku kołowym lub gąsienicowym – być może na ciężarówkach HEMTT 8×8 lub transporterach opancerzonych Eitan i bwp Namer. Dzięki temu będzie mógł nadążyć za poruszającymi się pododdziałami zmechanizowanymi, odgrywając rolę mobilnej obrony powietrznej. Przeznaczeniem tego wariantu będzie neutralizacja ppk, pocisków manewrujących i artyleryjskich.

Docelowym nosicielem trzeciego wariantu zostanie bsl klasy MALE lub HALE. Zapewni on przechwytywanie celów na większej wysokości i na większym dystansie, a także niszczenie pocisków rakietowych na wyrzutniach lub niemal od razu po wystrzeleniu.

System ma zasięg do 7 kilometrów i niszczy cel w ciągu czterech sekund. Ma być kompatybilny z radarami używanymi przez Izrael i jest przystosowany do montowania na różnych pojazdach. Premier Naftali Bennett zapowiedział w lutym br., że system będzie gotowy w ciągu roku, następnie zostanie wdrożony eksperymentalnie i po roku osiągnie gotowość operacyjną. Ministerstwo obrony zamierza początkowo wdrożyć laser o mocy 100-150 kW. Celem jednak jest opracowanie lasera generującego wiązkę o mocy 1 MW.

Impulsem do rozwoju laserów w Izraelu jest nie tylko chęć poprawy bezpieczeństwa, ale też kalkulacja koszt-efekt. Koszt jednego Tamira zestawu Iron Dome wynosi pomiędzy 40 a 100 tys. USD (wg niektórych szacunków nawet 150 tys.). W przypadku, gdy pociski lub bsl wystrzeliwane w kierunku izraelskiego terytorium, kosztują zwykle kilkaset dolarów, oczywistym jest, że w dłuższym horyzoncie czasowym generują wysokie koszty. Według wstępnych szacunków koszt jednego impulsu laserowego to 2000 USD. Budowanie obrony powietrznej z użyciem broni laserowej to jeden z efektów operacji Strażnik Murów prowadzonej w Strefie Gazy w maju 2021 (Izrael stawia na laserową OP, 2022-02-03).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.