Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tal Shamaim odebrany

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, Nowe technologie, 24 marca 2022

Chejl ha-Awir (wojska lotnicze Izraela) poinformowały o odebraniu aerostatu rozpoznawczego Tal Shamaim . Zostanie on włączony w system wczesnego ostrzegania na potrzeby obrony powietrznej Izraela. W uroczystości odbioru aerostatu wziął udział dowódca Chejl ha-Awir gen. dyw. Amikam Norkin.

Tal Shamaim jest wyposażony w izraelski radar produkcji Elta Systems / Zdjęcie: Chejl ha-Awir

Tal Shamaim jest efektem współpracy Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) i US Missile Defense Agency.Aerostat High Availability Aerostat System (HAAS) został opracowany przez amerykańską spółkę TCOM, z kolei dookolny radar, w który jest wyposażony, dostarczyła izraelska Elta Systems. System ten w wersji dla sił zbrojnych USA otrzymał nazwę Sky Dew.

System ten wzmocni obronę powietrzną Izraela. Dzięki umieszczeniu sensorów na dużej wysokości możliwe będzie ograniczenie wpływu horyzontu radiolokacyjnego, co przyczyni się do zwiększenia zasięgu obserwacji i możliwości śledzenia nisko poruszających się celów powietrznych. Tal Shamaim będzie współpracował m.in. z rakietowymi i laserowymi systemami obrony powietrznej. Operując całodobowo aerostat poprawi poziom pokrycia radiolokacyjnego północy kraju. Został on przyjęty do służby po próbach trwających od listopada 2021. Podobny aerostat już wcześniej miał zostać rozmieszczony na południu Izraela (Izrael testuje Sky Dew, 2021-11-04).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.