Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NordStar sprzedane kierownictwu

Transakcje, Transport lotniczy, Lotnictwo cywilne, 26 marca 2022

Koncern metalurgiczny Nornikiel poinformował, że sprzedał 100% akcji linii lotniczych NordStar ich managerom. Transakcję sfinalizowano 25 marca 2022. Nie podano jej warunków finansowych. Jednym z nabywców akcji jest dyrektor generalny przewoźnika Leonid Mochow.

Nornikiel (ang. Nornickel) jest największym na świecie dostawcą palladu i niklu oraz jednym z największych dostawców platyny i miedzi. Głównymi właścicielami koncernu są Interros Władimira Potanina (35,95% akcji) i Rusal Olega Deripaski (26,25%).

NordStar to największe linie lotnicze w Kraju Krasnojarskim i jedne z największych w Rosji. Realizują głównie połączenia wewnątrzrosyjskie. Latają też do Pekinu. W umowie sprzedaży nabywcy zobowiązali się do utrzymania podstawowej siatki połączeń, w tym przede wszystkim z Norylska – siedziby Norniklu.

Przychody Nordstar w 2021 wyniosły 15,5 mld rubli, a strata netto sięgnęła 807,8 mln. Linie przewożą rocznie ponad 1 mln pasażerów. Bazowymi portami lotniczymi przewoźnika są Moskwa-Domodiedowo i Krasnojarsk, a od 2021 także Norylsk.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.