Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest USS Jack H. Lucas

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 27 marca 2022

Wczoraj, 26 marca 2022, odbyła się ceremonia chrztu kolejnego amerykańskiego niszczyciela typu Arleigh Burke – przyszłego USS Jack H. Lucas (DDG 125). Jest to pierwszy okręt najnowszej serii Flight III, których do tej pory zamówiono 14 z łącznie 18 jednostek planowanych przez Kongres.

Niszczyciel USS Jack H. Lucas ma zostać przekazany US Navy w 2023 / Zdjęcie: HII

Okręt otrzymał imię dla uhonorowania st. szer. Jacklyn Harolda JackLucasa, amerykańskiego żołnierza służącego w czasie II wojny światowej w Korpusie Piechoty Morskiej. W czasie kampanii na Iwo Jimie odznaczył się on bohaterstwem osłaniając swoim ciałem współtowarzyszy przed dwoma granatami. Jack przeżył ten incydent (zmarł dopiero w 2008 w wieku 80 lat) a za swoją postawę jako najmłodszy amerykański żołnierz w wieku 17 lat otrzymał Medal Honoru.

 

Sponsorkami okrętu, które rozbiły o jego kadłub butelkę wina musującego, były Ruby Lucas i Catherine B. Reynolds. W uroczystości wziął też udział m.in. Szef operacji morskich US Navy adm. Mike Gilday. Ceremonia miał miejsce w stoczni Huntington Ingalls Industries (HII) w Pascagoula w stanie Mississippi, gdzie jest on budowany. Przewiduje się, że zostanie on dostarczony marynarce w przyszłym roku (2 DDG(X) rocznie dla US Navy, 2022-02-06, Wodowanie USS Jack H. Lucas, 2021-06-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.