Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny wojskowy Kosmos na orbicie

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, 20 listopada 2009

Rakieta Sojuz-U wyniosła na orbitę rosyjskiego satelitę wojskowego Kosmos-2455.

Start nastąpił o 13:44 czasu moskiewskiego z wyrzutni nr 2 pola 16 kosmodromu Plesieck. Satelita oznaczony jako Kosmos-2455 znalazł się na orbicie o 13:52. Wówczas przejął nad nim kontrolę ośrodek dowodzenia Wojsk Kosmicznych. Nie podano jaką funkcję pełni nowy satelita. Prawdopodobnie jest to satelita komunikacyjny.

To już kolejny, szósty rosyjski satelita wojskowy wyniesiony na orbitę w bieżącym roku. 28 lutego satelitę o nieznanym przeznaczeniu wyniosła rakieta Proton-K. 29 kwietnia w Kosmosie znalazł się satelita rozpoznania optycznego Kobalt-M (Kosmos-2450). Wyniósł go Sojuz-U. 6 czerwca na orbitach z pomocą rakiety Rokot znalazły się 3 satelity oznaczone jako Kosmos-2451, -2452 i -2453. Ich przeznaczenia nie ujawniono. Obecnie około 70% rosyjskich satelitów to obiekty wojskowe lub podwójnego przeznaczenia. Ok. 30% z nich ocenia się jako nowoczesne.

Rosyjskie satelity są oznaczane jako Kosmos z kolejnymi numerami porządkowymi od 1962. Obecnie są one wystrzeliwane z kosmodromów Bajkonur i Plesieck. Do końca lat 1980. używany był też kosmodrom Kapustin Jar w Kraju Astrachańskim.

Rakieta-nosiciel Sojuz-U (na zdjęciu) może wynosić satelity o masie do 7,2 t na orbity do 200 km. Jej producentem jest CSKB Progress z Samary. Od 18 maja 1973 do tej pory z Plesiecka wystrzelono pond 430 Sojuzów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.