Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cypryjskie uzbrojenie dla Ukrainy?

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Obrona powietrzna, 09 kwietnia 2022

Według cypryjskiego portalu informacyjnego Ekathimerini pojawiła się propozycja przekazania uzbrojenia dla walczącej Ukrainy. Zakładane warunki rozmów mają być dość proste: Cypr przekazuje Siłom Zbrojnym Ukrainy broń sowieckiej i rosyjskiej proweniencji, a w zamian otrzyma podobne systemy od członków NATO. Jako pierwsze państwo, które miałoby wypełnić pustkę po tym uzbrojeniu zadeklarowały się USA.

Gwardia Narodowa Cypru używa 82 czołgów podstawowych T-80U i dowódczych T-80UK / Zdjęcie: Twitter

W dyskusji politycznej biorą udział cypryjscy wojskowi, którzy dostrzegają w tym szansę na wymianę sprzętową i modernizację sił zbrojnych. Po drugiej stronie znajdują się komuniści, którzy są przeciwni przekazywaniu sprzętu przez NATO i coraz większemu zaangażowaniu sojuszu. Prośba Waszyngtonu miała być jednak pozytywnie przyjęta przez prezydenta Nicosa Anastasiadesa, który dał zielone światło dla dalszych rozmów.

W grę wchodzić może wysyłka systemów przeciwlotniczych 9K331M Tor-M1 i S-300 PMU1 (które znajdują się jednak w Grecji), śmigłowców bojowych Mi-35P, bwp BMP-3 czy czołgów podstawowych T-80U/UK. Według Military Balance Nikozja ma 11 Mi-35P, 43 BMP-3 i 82 T-80U/UK. Wymieniony wyżej sprzęt stanowi jednak o sile Gwardii Narodowej Republiki Cypru i nie może być transferowany bez odpowiednich zamienników.

Śmigłowce pozyskano w 2001 roku, a fakt zakupu ukrywano przed opinią publiczną. W 2006 jedna maszyna się rozbiła. Mi-35P pozostają w służbie cypryjskiej Ethnikí Frourá (Gwardii Narodowej). Niedawno pojawiły się informacje o serbskim zainteresowaniu tymi śmigłowcami. Zbiega się ono z niezadowoleniem Nikozji z obsługi technicznej zapewnianej przez Rosję i chęcią zastąpienia maszyn nowoczesnymi śmigłowcami wielozadaniowymi. Teoretycznie możliwe będzie znalezienie następców śmigłowców szturmowych, ponieważ Cypryjczycy mogą być zainteresowani AH-1Z Viper, których nie sprzedano Pakistanowi (Serbia zainteresowana cypryjskimi Mi-35P, 2021-08-16).

W służbie znajdują się też 2 lub 3 baterie zestawów 9K37M1-2 Buk M1-2. Dlatego też Cypr może żądać adekwatnej rekompensaty. O ile stosunkowo łatwo będzie uzbierać odpowiednią liczbę Abramsów czy Bradleyów i zapewnić ich eksploatację o tyle wygospodarowanie systemów przeciwlotniczych będzie problematyczne (Sprzęt opancerzony dla Ukrainy, 2022-04-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.