Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowackie S-300PMU dla Ukrainy

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 10 kwietnia 2022

W ramach pomocy wojskowej, uzgodnionej z innymi państwami NATO, Słowacja przekazała Ukrainie swój jedyny dywizjon systemów przeciwlotniczych S-300PMU. Z ujawnionych w mediach społecznościowych informacji wynika, że transport kolejowy z komponentami kompleksu pojechał na Ukrainę 5 kwietnia 2022. Ruszył ze stacji Sereda.

Dostawę dywizjonu S-300PMU na Ukrainę potwierdził premier Słowacji Eduard Heger podczas pobytu w Kijowie w ramach delegacji Komisji Europejskiej. Powiedział: - Na prośbę Ukrainy o pomoc w samoobronie zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, w wyniku agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej Republika Słowacka przekazała Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej S-300. [...] Darowizna systemu nie oznacza, że Republika Słowacka stała się częścią konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Zapewniam też, że obrona Republiki Słowackiej jest nadal zapewniona, a w najbliższych dniach zostanie wzmocniona dodatkowym systemem obrony przeciwrakietowej naszych sojuszników.

Komponenty dywizjonu S-300PMU jadą na platformach kolejowych ze Słowacji na Ukrainę, 5 kwietnia 2022 / Zdjęcie: Twitter – autor nieznany

Słowacja dysponowała jednym dywizjonem S-300PMU (eksportowa wersja S-300PS), który Czechosłowacja otrzymała w 1989. W 1993, po rozpadzie Czechosłowacji, przypadł on właśnie Słowacji. W skład dywizjonu wchodzą 4 wyrzutnie pocisków rakietowych. Według dostępnych danych, ostatnie strzelanie szkoleniowe i bojowe z ich użyciem zostało przeprowadzone w 2015. W 1998 rząd premiera Władimira Meciara podpisał z Rosją umowę o odebraniu jednego dywizjonu S-300PMU2 nowej produkcji na pokrycie dawnego długu sowieckiego, ale nie została ona zrealizowana.

Decyzja o przeniesieniu ze Słowacji na Ukrainę dywizjonu S-300PMU zapadła jeszcze w połowie marca 2022. Jednak nie zrealizowano jej od razu, bo strona słowacka negocjowała z krajami zachodnimi jak największą rekompensatę. W efekcie państwa NATO rozmieściły na terytorium Słowacji trzy baterie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Przebazowano je z Niemiec i Holandii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.