Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seryjne F-39E dla FAB

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 14 kwietnia 2022

Força Aérea Brasileira (FAB, wojska lotnicze Brazylii) odebrały dwa seryjne wielozadaniowe samoloty bojowe F-39E Gripen, noszące n-ry takt. 4101 i 4102. Zostały one przetransportowane do kraju drogą morską i zakończyły podróż w porcie Navegantes 1 kwietnia 2022.

Para F-39E wojsk lotniczych Brazylii. Samoloty dostarczono do kraju na początku kwietnia br. / Zdjęcie: MO Brazylii

Kilka dni później, 6 kwietnia, zostały tam oblatane przez pilotów FAB, a następnie przebazowane do Centro de Ensaios em Voo do Gripen (centrum prób w locie), znajdującego się na terenie zakładów Embraera w Gavião Peixoto. Przelot trwał około 50 minut i odbył się zgodnie z założonym planem (Pierwsze seryjne Gripeny E, 2021-11-25).

Nowe F-39E pozostaną w centrum w Gavião Peixoto do czasu uzyskania Wojskowego Certyfikatu Typu, po czym zostaną przeniesione do Anolis, gdzie zostaną oficjalnie przekazane wojsku.

Pierwszy F-39E Gripen przybył do Brazylii 20 września 2020, a następnie przeszedł serię prób operacyjnych w Gavião Peixoto, obejmujących sprawdzenie działania układu sterowania lotem i instalacji klimatyzacji, a także eksploatację w warunkach tropikalnych (Gripen na wodzie, 2021-08-16).

Do tej pory przeszkolonych zostało już ok. 300 brazylijskich specjalistów, wspierających próby i eksploatację F-39 przez FAB. Większość z nich pracuje w Centro de Projetos e Desenvolvimento do Gripen (centrum projektowania i rozwoju) w Gavião Peixoto oraz w zakładach Saab w São Bernardo do Campo.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.