Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwminowe bezzałogowce dla Royal Navy

Marynarka wojenna, Bezzałogowce, 15 kwietnia 2022

Atlas Elektronik UK (AEUK) otrzymała zamówienie brytyjskiego Defence Equipment and Support (DE&S) Mine Hunting Capability (MHC) na dostawę bezzałogowców do prowadzenia walki przeciwminowej. Wartość podpisanej umowy wyniosła 32 mln GBP (ok. 180 mln PLN).

Dostawy MHC AUV mają się rozpocząć w I kwartale 2023 / Zdjęcie: AEUK

W ramach zamówienia AEUK dostarczy 3 zestawy bezzałogowców MHC AUV, czyli łącznie 9 podwodnych pojazdów bezzałogowych SeaCat, wraz ze szkoleniem i pakietem wsparcia na okres 3 lat od podpisania umowy. Bezzałogowce będą wyposażone w sonar z syntetyczną aperturą Vision Synthetic Aperture Sonar (SAS) i oprogramowanie Seebyte Neptune and Military do planowania i analiz misji. Zestawy mają stać się systemem systemów walki przeciwminowej w Royal Navy.

Dostawy MHC AUV mają się rozpocząć w I kwartale 2023. Bezzałogowce znajdą zastosowanie w przeszukiwaniu akwenów, wykrywaniu i neutralizacji min morskich redukując w ryzyko dla okrętów załogowych. Realizacja zamienia pozwoli utworzyć 50 wysoko-wykwalifikowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i 23 kolejne w Europie. MHC AUF zostaną zbudowane w zakładach AEUK w Dorset.

Wcześniej, 1 marca 2022 roku, Brytyjczycy zakupili od AEUK inne bezzałogowce przeciwminowe. Były to jednak systemy nawodne. Zamówione zostały 4 typy nawodnych bezzałogowców Hussar, Halycon, Harrier i Hazard, a później również Hydra. Ich dostawy rozpoczną się pod koniec br. i zakończą na początku 2023 (Royal Navy zamówiła RNMB Hydra, 2022-02-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.