Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SIG Sauer dostawcą NGSW

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 kwietnia 2022

US Army wybrała SIG Sauer na dostawcę Next Generation Squad Weapon (NGSW). 10-letni kontrakt jest wart 20,4 mln USD. Broń ma być dostarczana w dwóch wariantach – karabinka automatycznego i ręcznego karabinu maszynowego. Ten pierwszy nosi obecnie oznaczenie XM5, a drugi XM250. W oznaczeniach broni seryjnej znikną zapewne litery X.

Po 27 miesiącach testów US Army wybrała SIG Sauer na dostawcę Next Generation Squad Weapon / Zdjęcie: SIG Sauer

NGSW będzie zastępować różne warianty karabinków M4. Broń jest zasilana nabojami 6,8 mm x 51 (.277 SIG Fury) z technologią łusek hybrydowych. To kaliber pośredni między 5,56 mm (używanym w broni automatycznej M4 i M249 Squad), a 7,62 mm (stosowanym w karabinie maszynowym M240). Pocisk kal. 6,8 mm ma większą efektywność na dalszych dystansach niż 5,56 mm i zachowuje lepszą celność niż 7,62 mm.

W komunikacie US Army podano, że wybrana broń w obu wariantach zapewnia znaczną poprawę w zakresie celności, zasięgu i ogólnej śmiertelności. Jest lekka, strzela bardziej śmiercionośną amunicją, ma łagodny odrzut i zawiera zintegrowany tłumik dźwięku i błysku. Broń będzie wyposażona w zintegrowaną optykę XM157 Fire Control, produkowaną w ramach kontraktu wygranego w styczniu przez spółkę zależną Vortex Optics, Sheltered Wings.

Karabinki przeszły 27-miesięczne testy z udziałem setek żołnierzy różnych formacji, w tym marines i wojsk specjalnych. Konkurowały w nich z konstrukcjami oferowanymi przez General Dynamics Ordnance and Tactical Systems i Textron Systems.

Warto przypomnieć, że w 2017 SIG Sauer uzyskał również kontrakt na dostawę dla US Army pistoletów M17 i M18. Zastępują one używane przez trzy dekady pistolety Beretta M9.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.