Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Remonty ukraińskiego sprzętu za granicą

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 kwietnia 2022

Minister obrony Czech Jana Černochová poinformowała, że czeski przemysł obronny będzie realizował naprawy i remonty sprzętu ukraińskich wojsk lądowych. Wolę wsparcia Ukrainy krajowym potencjałem remontowym wyraził także minister obrony Słowacji Jaroslav Naď.

Oferowane przez Słowaków prace remontowe ukraińskiego sprzętu mogłyby być realizowane w zmodernizowanych zakładach Konštrukta Defence / Zdjęcie: MO Słowacji

Pierwszy zawarty przez Czechy kontrakt dotyczy napraw ukraińskich czołgów T-64. W przyszłości rozważane są także remonty innych typów pojazdów, w tym kołowych BTR i BRDM. Pierwsze zamówienie zrealizują spółki należące do Czechoslovak Group znajdujące się na terytorium Czech i Słowacji. Nie wyklucza się jednak zaangażowania także innych przedsiębiorstw. Strona ukraińska ma się skupić na usuwaniu drobnych usterek i naprawach uszkodzeń odniesionych w walce. Z kolei Czesi będą odpowiadać za bardziej kompleksowe naprawy i prace remontowe (Czechy i Niemcy wesprą Ukrainę, 2022-01-27).

Czechy były pierwszym partnerem, do którego strona ukraińska zwróciła się z prośbą o współpracę przemysłową w naprawach sprzętu wojsk lądowych, który musi zostać przywrócony do służby, lub naprawiony po odniesieniu uszkodzeń w walce – powiedziała Černochová.

Udział w naprawach ukraińskiego sprzętu chcą mieć również Słowacy. Jeżeli [Ukraińcy] są zainteresowani naprawami uszkodzonego sprzętu w naszych zakładach remontowych, jesteśmy na to gotowi. Jest to bardzo prawdopodobne – powiedział minister Naď. Słowacy mieliby remontować ukraiński sprzęt wojskowy w zakładach Konštrukta Defence w Moldava nad Bodvou. Część tamtejszej infrastruktury została na początku kwietnia br. oddana do użytku po przeprowadzonym remoncie i modernizacji.

Słowacy na potrzeby ukraińskich zamówień mogą zwiększyć krajowe zdolności remontowe. W tamtejszych zakładach mogą być realizowane naprawy sprzętu uszkodzonego w walce, obsługa techniczna i serwis silników, podwozi, uzbrojenia i wyposażenia łączności (Słowackie S-300PMU dla Ukrainy, 2022-04-10, Sprzęt opancerzony dla Ukrainy, 2022-04-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.