Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA zamówiły 8. baterię THAAD

Transakcje, Obrona powietrzna, 22 kwietnia 2022

Rząd USA zawarł umowę z Lockheed Martinem na dostawę 8. baterii systemu przeciwrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) dla Missile Defense Agency. Wartość zamówienia to ok. 74 mln USD (ok. 317 mln PLN). Bateria ma wejść do służby do 2025.

Systemy THAAD mogą zwalczać pociski balistyczne krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu / Zdjęcie: Lockheed Martin

Dodatkowa bateria THAAD wzmocni potencjał USA w zakresie obrony przeciwrakietowej. Systemy tego typu pozwalają zwalczać pociski balistyczne krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu metodą hit-to-kill. Rażenie może następować na dużych wysokościach. Do tej pory, według producenta, wszystkie z 16 prób THAAD w locie były udane. System ten składa się z 4 podstawowych elementów: 8-prowadnicowej wyrzutni, przeciwpocisków, stacji radiolokacyjnej AN/TPY-2 i systemu kierowania ogniem. Stosunkowo niska wartość zamówienia może oznaczać, że nie obejmuje ono najkosztowniejszych elementów, tj. radaru i przeciwpocisków.

THAAD był opracowany od 1987 a pierwsza bateria weszła do uzbrojenia sił zbrojnych USA w maju 2008. Była to Alpha Battery wchodząca w skład 4th Air Defense Artillery Regiment, 11th Air Defense Artillery Brigade. Najnowsza, 7. bateria THAAD weszła do służby w grudniu 2016. W ramach FMS baterie THAAD zamówiły też ZEA (2 baterie używane operacyjnie) i Arabia Saudyjska (PAC-3 MSE wystrzelony przez THAAD, 2022-03-12, USA wycofują się z Arabii Saudyjskiej, 2021-09-12).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.