Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej 155-mm artylerii dla Ukrainy

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 23 kwietnia 2022

Władze kolejnych państw przekazały lub planują przekazanie Ukrainie systemów artylerii lufowej w standardowym w NATO kalibrze 155 mm. Wymienia się wśród nich Francję, Holandię i Kanadę.

Francuzi najprawdopodobniej przekażą 12 armatohaubic Caesar z nadwyżek wojsk lądowych / Zdjęcie: Armée de terre

O wspieraniu Ukrainy ciężkim sprzętem poinformował media prezydent Francji Emmanuel Macron. Według jego słów Francja już dostarcza Ukrainie kołowe armatohaubice samobieżne Caesar i ppk Milan. Nie wiadomo o jaką liczbę uzbrojenia chodzi. Według mediów mowa o 12 Caesarach z francuskich nadwyżek, prawdopodobnie kilkudziesięciu ppk Milan i innym sprzęcie wojskowym. W ramach francuskiej pomocy o wartości 120 mln EUR (ponad 550 mln PLN) Ukrainie oferowane są także ppk Javelin i ppzr Mistral.

Holenderscy politycy i wojskowi poinformowali opinię publiczną o planowanym przekazaniu Ukrainie armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000. Koninklijke Landmacht (wojska lądowe Holandii) używają mniej niż połowy z ponad 50 zakupionych PzH 2000. Możliwe jest zatem przekazanie Ukrainie ok. 30 armatohaubic. Strona niemiecka zadeklarowała z kolei udostępnienie placówek szkoleniowych. Ukraińcy mieliby się szkolić w obsłudze holenderskich PzH 2000 głównie w szkole artylerii w Idar-Oberstein (Holandia wesprze Ukrainę, 2022-02-21).

Premier Kanady Justrin Trudeau ogłosił z kolei, że Kanada przekazała Ukrainie pewną liczbę haubic holowanych M777 wraz z amunicją. Media podają, że chodzi o jedynie 4 haubice. Mimo to stanowi to istotny wysiłek dla Kanady, która pozyskała tylko 37 haubic M777. Oprócz artylerii Kanadyjczycy na prośbę Ukraińców wysyłają znaczne ilości amunicji przeciwpancernej do dział bezodrzutowych Carl-Gustaf (Kolejne państwa dozbroją SZ Ukrainy, 2022-03-02).

Warto dodać, że w ostatnich dniach marca br. wsparcie Ukrainy armatohaubicami samobieżnymi AS-90 deklarowała Wielka Brytania. Do tej pory nie podjęto jednak decyzji o przekazaniu sprzętu. Podobne zamiary przedstawili Belgowie. Ci jednak dysponują bardzo małą liczbą systemów artyleryjskich. Niewykluczone, że zamierzają oni odkupić wycofane wcześniej armatohaubice samobieżne M109A4BE, by następnie wysłać je na wschód (Amerykańska artyleria i bsl dla Ukrainy, 2022-04-22).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.