Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej modernizowanych Challengerów 3?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 kwietnia 2022

Według doniesień portalu Shephard Media w planach British Army jest realizacja programu modernizacji czołgów Challenger 2 do standardu Challenger 3 w trzech fazach. Ma ona objąć łącznie 227 czołgów, czyli wszystkie eksploatowane obecnie. Wcześniejsze plany mówiły o modernizacji jedynie 148 pojazdów.

Zmodernizowane czołgi mają wejść do służby w 2027 / Zdjęcie: RBSL

Pierwsza faza Challenger 3 Life Extension Project (LEP) zakłada zbudowanie 6 pojazdów przedseryjnych przez zakłady RBSL w Telford. Jest ona w trakcie realizacja. Druga faza obejmie modernizację 18 czołgów w ramach wstępnej produkcji niskoseryjnej. Z kolei trzecia faza zakłada pełnoseryjną modernizację 203 czołgów. Brytyjczycy planują, że czołgi w 2027 wejdą do służby. Zmodernizowane Challengery 3 mają wejść do uzbrojenia 2 pułków Royal Armoured Corps, część posłuży do szkolenia, a część będzie stanowić rezerwę.

Wciąż jednak nie została rozstrzygnięta kwestia amunicji. Brytyjczycy będą musieli zbudować nowe zapasy amunicji do czołgowych armat gładkolufowych L55A1 kal. 120 mm, bowiem dotychczas eksploatowane czołgi mają armaty z gwintowanym przewodem lufy. Jak informuje Shephard, rozważane są różne opcje i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji. Najbardziej prawdopodobnym wyborem może być amunicja oferowana przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład konsorcjum RBSL. Dotyczy to przeciwpancernej amunicji podkalibrowej DM63A1 z rdzeniem ze stopów wolframu i wielozadaniowej programowalnej DM11. W przeszłości Brytyjczycy preferowali amunicję podkalibrową z rdzeniem ze stopów ze zubożonego uranu, co mogłoby wymusić zakup amunicji amerykańskiej. Na decyzję należy jednak poczekać (Utworzono EuroTrophy, 2022-03-29. Rozpoczęcie produkcji Challengera 3, 2022-03-27).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.