Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy seryjny T-7A

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 30 kwietnia 2022

28 kwietnia 2022 Boeing zaprezentował pierwszy seryjny samolot szkolenia zaawansowanego T-7A Red Hawk przeznaczony dla US Air Force. Prezentacja odbyła się w zakładach koncernu w St. Louis. Samoloty T-7A mają zastąpić w szkoleniu używane od ponad 60 lat T-38 Talon.

Pierwszy seryjny samolot szkolenia zaawansowanego T-7A Red Hawk pokazany w zakładach Boeinga w St. Louis / Zdjęcie: Boeing

Samoloty T-7A powstają w kooperacji Boeinga i szwedzkiego Saaba, który dostarcza m.in. centralną i część kadłuba. USAF zamówiły 351 samolotów tego typu. Pierwsza eskadra US Air Force wyposażona w T-7A ma operować od 2024 w Joint Base San Antonio-Randolph.

T-7A zrewolucjonizował sposób projektowania i budowy samolotów. Od rozpoczęcia cyfrowego projektu do pierwszego lotu minęło jedynie 36 miesięcy. Boeing zapowiada, że nie będzie to ostatni samolot zaprojektowany w ten sposób.

Dzień przed prezentacją Boeing poinformował, że w pierwszym kwartale 2022 stracił na programie T-7A aż 367 mln USD. To efekt zastosowania w kontrakcie formuły stałej ceny. Przedstawiciele koncernu są jednak pewni, że przez kilka dziesięcioleci produkcji T-7 Boeing odrobi straty i uzyska istotne zyski.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.