Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7 PzH2000 dla Ukrainy

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, 03 maja 2022

Według Die Welt rząd Niemiec chcą przekazać Ukrainie 7 haubic samobieżnych PzH2000. Gazeta podaje, że Bundeswehra dysponuje 119 pojazdami tego typu, w tym 40 w stanie zdatnym do walki. Przekazanie broni Ukrainie miałoby nastąpić wbrew opinii wojskowych, którzy twierdzą, że trudno będzie Ukraińców przeszkolić w użytkowaniu haubic i zapewnić im wsparcie logistyczne. Szkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze PzH2000 miałoby odbyć się na terytorium Niemiec.

Haubice samobieżne PzH2000 / Zdjęcie: Bundeswehr

Wcześniej, pod koniec kwietnia 2022, MO RFN informowało o możliwym przekazaniu Ukrainie 50 mobilnych systemów przeciwlotniczych Gepard 1A2, wycofanych z uzbrojenia ponad 20 lat temu. W tym przypadku problemem jest jednak brak amunicji. Gepardy są uzbrojone w działka Oerlikon GDF kal. 30 mm strzelające nabojami 35x228 mm, produkowanymi w Szwajcarii. Ta zaś nie zgadza się na dostarczanie uzbrojenia państwom, które uczestniczą w konflikcie zbrojnym. Niemcy prowadzą więc rozmowy z krajami dysponującymi potrzebną amunicją – Brazylią (300 tys. szt.) oraz Katarem i Jordanią (150 tys. szt.).

Problemem może być też szkolenie Ukraińców. Gepardy to skomplikowane systemy. Niemieccy żołnierze, znający standardy NATO, szkolili się w ich użyciu po kilka miesięcy. Nie wiadomo też, jak długo potrwa rozkonserwowanie pojazdów i ich przygotowanie do użycia bojowego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.