Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mural w Tarnogórze

Historia, Lotnictwo wojskowe, Ludzie, 04 maja 2022

W Szkole Podstawowej w Tarnogórze k. Leżajska na Podkarpaciu 26 kwietnia 2022 odsłonięto mural przedstawiający samolot Handley Page Halifax FS-A (JP224) o nazwie własnej Rita.

Autorem muralu przedstawiającego bombowiec Halifax FS-A Rita jest Ernest Cebula, nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Sarzynie / Zdjęcia: Dariusz Karnas

Bombowiec ten, lecący z zaopatrzeniem dla polskich partyzantów, w nocy z 23 na 24 kwietnia 1944 rozbił się w okolicy Tarnogóry. Dzięki pomocy miejscowej ludności oraz żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej udało się uratować jego załogę przed schwytaniem przez Niemców, a następnie przerzucić do Wielkiej Brytanii. (O historii tej pisaliśmy w Skrzydlatej Polsce 12/2021) .

Uroczystości w Tarnogórze rozpoczęły się pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Następnie, już w budynku szkoły przybyli na uroczystość goście wysłuchali rysu historycznego przygotowanego przez Edwarda Kaka, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Tarnogóra. Przemawiali również przedstawiciele lokalnej administracji.

W trakcie uroczystości Edward Kak otrzymał z rąk Zbigniewa Markuta, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK obwodu Nisko – Stalowa Wola, odznakę związku. Następnie odsłonięto mural namalowany na budynku szkoły w Tarnogórze. Autorem muralu jest Ernest Cebula, nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Sarzynie.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.