Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rój bsl między bambusami

Bezzałogowce, Nowe technologie, 07 maja 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang zaprojektowali mały wielowirnikowiec, który może latać w rojach. Jego masa wynosi niecałe 300 g. Bsl wyposażono w komputer NVIDIA Xavier NX, kamerę Intel RealSense D430 i kontroler lotu autopilota PX4. Akumulator wystarcza na 11 minut lotu.

Małe multikoptery lecą przez bambusowe zarośla. Dzięki wydajnemu algorytmowi unikają zderzeniu z roślinami i ze sobą / Zdjęcie: Twitter

Chiński wielowirnikowiec nie korzysta z mapy i sygnału GPS. Sprawny lot w roju, w nawet najtrudniejszym terenie umożliwia mu specjalny algorytm. Bsl otrzymuje cel lub sekwencję celów od użytkownika i planuje trajektorię ruchu w jego kierunku. Można wyznaczyć także inne parametry, takie jak najkrótszy czas lotu oraz odchylenia od zadanej trasy i kształtu roju. Każdemu parametrowi można nadać zmienną wagą, by zoptymalizować wykonywanie zadania. Bsz roju mogą wymieniać informacje za pomocą sprawnych łączy.

Bsl używane do lotów w rojach są niewielkie, ale wyposażone w sprawne systemy łączności i kamery o dużej głębi ostrości / Zdjęcie: Twitter

Projektanci zaprezentowali możliwości roju w locie w różnych warunkach, m.in. w gąszczu bambusów. Bsl mogą w ten sposób docierać do celów w bardzo zaskakujący sposób. To może być ważne na przykład w zastosowaniach wojskowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.