Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy satelita dla ARABSAT

Astronautyka, Nowe technologie, Infrastruktura, 10 maja 2022

ARABSAT, wiodący operator satelitarny w regionie Bliskiego Wschodu i w Afryce oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) podpisały umowę na budowę satelity ARABSAT-7A. Zgodnie z porozumieniem będzie to w pełni dostosowany satelita SDS (Software-Defined Satellite) oparty na rozwiązaniu Thalesa – Space Inspire (INstant SPace In-orbit Reconfiguration).

Wizualizacja satelity telekomunikacyjnego ARABSAT-7A / Ilustracja: Thales Alenia Space

Decydując się na współpracę z Thales Alenia Space, ARABSAT znajdzie się w elitarnym gronie operatorów satelitów geostacjonarnych, którzy zdecydowali się na zmianę z tradycyjnych satelitów GEO typu bentpipe (przystosowanych tylko do retransmisji sygnału) na nowoczesne i łatwy do adaptacji system SDS. Platforma Space Inspire umożliwi rekonfigurację usług telekomunikacyjnych na satelicie ARABSAT-7A oraz natychmiastowe i efektywne wykorzystanie zasobów satelitarnych do najwyższej jakości transmisji wideo i łączności szerokopasmowej na orbicie.

Satelita ARABSAT 7A zostanie podłączony do tego samego punktu udostępniania danych, co już wcześniej pracujące jednostki ARABSAT 6A i 5A, w paśmie o współrzędnych 30,5 E. Nowe rozwiązanie zastąpi obecny sygnał w pasmach C i Ku satelity ARABSAT 5A, który kończy swoją misję. Wdrożeniem nowszego technologicznie rozwiązania zapewni klientom i partnerom nieprzerwaną łączność i możliwość dostarczania rozwiązań satelitarnych najwyższej jakości. Co istotne, nowy satelita zapewni dużą przepustowość w paśmie Ku, co pozwoli ARABSAT rozszerzyć swoje portfolio o nowe produkty i usługi dla Bliskiego Wschodu, a także kontynentu afrykańskiego i Europy. 

Po długiej i bardzo rygorystycznej weryfikacji różnych produktów dostępnych obecnie na rynku, ARABSAT zdecydował się na platformę Space Inspire, a realizację powierzył Thales Alenia Space, z którą współpracuje już od ponad czterech dekad przy wielu programach. Zaplanowana transformacja technologiczna jest elementem nowej strategii ARABSAT, której celem jest zrównoważony rozwój sektora łączności satelitarnej w regionie oraz dobre relacje z instytucjami i przedsiębiorcami w krajach, z którymi współpracujemy. Wszystko po to, aby zmniejszyć przepaść technologiczną i umożliwić wszystkim łączność satelitarną i tym samym stworzyć większej liczbie podmiotów szansę na udział w dynamicznie rozwijającej się gospodarce cyfrowej – skomentował dr Badr N. Alsuwaidan, p.o. prezesa ARABSAT.

Umowa z ARABSAT otwiera nowy rozdział w długoletniej współpracy pomiędzy naszymi przedsiębiorstwami. Bardzo się cieszę z czekających nas nowych wyzwań. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy przyczynić się do rozwoju ARABSAT w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej poprzez dostarczanie usług poprzez naszą ultranowoczesną platformę satelitarną. Rozwiązanie, którego rozwój jest wspierany zarówno przez francuską, jak i europejską agencję kosmiczną, jest w pełni rekonfigurowalne na orbicie. Nowy kontrakt Thales Alenia Space to sukces, który potwierdza, że elastyczna linia produktów Space Inspire odpowiada na szybko ewoluujące potrzeby rynku telekomunikacyjnego – dodał Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space.

ARABSAT, założony w 1976 przez 21 państw członkowskich Ligi Arabskiej, od ponad 45 lat zaspokaja rosnące potrzeby świata arabskiego, działając z siedziby głównej w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Stacje kontroli satelitarnej Arabsatu rozmieszczone są w Rijadzie i Tunisie. Obecnie jest jednym z największych operatorów satelitarnych na świecie i wiodącym dostawcą usług satelitarnych w krajach arabskich. ARABSAT nadaje ponad 500 kanałów telewizyjnych, 200 stacji radiowych, sieć płatnej telewizji oraz szeroką gamę kanałów HD, docierając do dziesiątek milionów domów w ponad 80 krajach na Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie.

Operator gromadzi ponad 170 milionów widzów w samym tylko regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy są podłączeni do hotspotu wideo Arabsat na pozycji 26°E. Obsługując rosnącą flotę własnych satelitów o koordynatach 20°E, 26°E, 30,5°E i 39°E, ARABSAT jest jedynym operatorem satelitarnym w regionie MENA oferującym pełne spektrum usług nadawczych, telekomunikacyjnych i szerokopasmowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.