Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Army oceniła Spike Firefly

Ćwiczenia, Bezzałogowce, Wojska lądowe, 11 maja 2022

W czasie Army Expeditionary Warrior Experiment 2022 (AEWE 2022) odbyła się prezentacja amunicji krążącej Spike Firefly. Amunicję oferowaną przez Rafael Advanced Defense Systems i amerykańską spółkę zależną RSGS obsługiwali żołnierze US Army. Pokaz był obserwowany również przez przedstawicieli wojsk lądowych Wielkiej Brytanii i Holandii.

Zgodnie z oceną żołnierzy US Army przenośna amunicja krążąca, taka jak Spike Firefly, polepsza zdolności bojowe, świadomość sytuacyjną i przeżywalność żołnierzy na szczeblu plutonu piechoty / Zdjęcie: Rafael

Podczas 2-dniowej oceny Spike Firefly były obsługiwane przez 7 drużyn piechoty, które zostały przeszkolone w użyciu tego systemu uzbrojenia. Do szkolenia użyto pocisków szkolnych i zintegrowanego trenażera. Następnie drużyny wzięły udział w ćwiczeniach w terenie miejskim wraz z innymi jednostkami. Amunicja Spike Firefly była używana w różnych scenariuszach taktycznych w ramach wsparcia manewru drużyny piechoty. Przyczyniła się do zwiększenia przeżywalności, świadomości sytuacyjnej i siły ognia żołnierzy.

Amerykańscy żołnierze ocenili, że amunicja krążąca tego typu znacząco polepsza zdolności plutonów piechoty umożliwiając zwalczanie przeciwnika za osłoną, poza linią widoczności i z pełnym zaskoczeniem. Dzięki takiemu uzbrojeniu dowódca plutonu dysponuje wsparciem ogniowym przy zredukowanej pętli decyzyjnej i bez konieczności wzywania wsparcia innych jednostek.

Pozytywnie oceniono również zdolność powrotu uzbrojonej amunicji do operatora, co pozwalało na realizację zadań rozpoznawczych i ponownego użycia w razie potrzeby. W czasie oceny Spike Firefly używana była również bez głowic bojowych jako standardowy system rozpoznawczy. W ten sposób w czasie ćwiczeń udało się wykryć i zneutralizować snajpera znajdującego się na górnym piętrze budynku.

Spike Firefly to amunicja krążąca pionowego startu i lądowania (VTOL) wchodząca w skład rodziny pocisków Spike naprowadzanych optoelektronicznie. Jest ona przenośna i umożliwia precyzyjne rażenie celów w dowolnym terenie. Wyposażona jest w multispektralną głowicę z niechłodzonym detektorem IR, wysokiej rozdzielczości sensor CMOS i czujnik zbliżeniowy. Sensory pozwalają wykrywać, śledzić, identyfikować i namierzać wysokomanewrowe cele. Spike Firefly jest sterowana przez operatora za pośrednictwem kodowanego łącza informacyjnego. W skład systemu wchodzi również odłamkowo-burząca głowica bojowa (Zamówienie na Spike FireFly, 2020-05-04).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.