Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Batalion Leopardów 2 dla Czech

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 maja 2022

Według czeskiego portalu Armádní Noviny, który pozyskał te informacje z kręgów rządowych, w tym tygodniu Praga otrzyma propozycję pozyskania niemieckich czołgów Leopard 2. Minister obrony Jana Černochová wraz z grupą czeskich negocjatorów ustaliła, że Czechy otrzymają od Niemiec darowiznę w postaci 20 czołgów Leopard 2A4, a następnie kupią ok. 40 najnowszych Leopardów 2A7.

Leopard 2A7V jest jedną z propozycji na nowy czołg podstawowy dla Norwegii. Rywalizuje tam z południowokoreańskim K2 Heuk-Pyo. Czesi w przeciwieństwie do Norwegów wybrali Leoparda 2 bez postępowania przetargowego / Zdjęcie: Twitter

Mimo że 2A4 jest już przestarzałym wariantem, wciąż ma on potencjał modernizacyjny. Pod wieloma względami przewyższa też czeskie zmodernizowane czołgi T72M4. Czeskie czołgi borykają się z problemami ze sprawnością przez co przechodzą obecnie remonty w zakładach VOP CZ. Dzięki darowiźnie czeskie wojska lądowe dysponować znacznie większym potencjałem wojsk pancernych.

Leopardy w wersji 2A4 i bardziej zaawansowanych są używane we wszystkich krajach sąsiednich z wyjątkiem Słowacji. Niewykluczone, że wkrótce także Bratysława pójdzie podobną drogą co Praga. Czeskie media pozytywnie oceniają wybór niemieckiego czołgu, wskazując że brytyjski Challenger 2 czy francuski Leclerc nie są już produkowane, a wozy spoza Europy (amerykański Abrams czy koreański K2 Heuk-Pyo) zdaniem Czechów mają zbytnio uzależniać ich od producentów.

Wozy w wersji Leopard 2A7 zostały do tej pory zakupione Bundeswehrę, Węgry i Danię. Praga zakłada, że czołgi będą produkowane na zasadzie współpracy KMW z czeskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego, które powinny mieć znaczący udział w kontrakcie. Termin przekazania czeskim żołnierzom nowych czołgów wciąż nie jest znany. Do czasu ich dostarczenia rozważa się wypożyczenie najnowszych Leopardów od Niemiec.

Przyczyną przyspieszenia modernizacji floty czołgów jest w dużej mierze wojna na Ukrainie. Niemiecka propozycja ma być także rekompensatą dla Czech za dostawę co najmniej kilkunastu czołgów T-72M1 na Ukrainę. Dla Czechów jest to z kolei okazja na modernizację techniczną jedynego batalionu pancernego wojsk lądowych z 7. Brygady Zmechanizowanej. Ta bowiem ma być wyposażona w nowoczesne uzbrojenie do 2026.

Brygada oczekuje również na wybór nowego bwp, który zastąpi przestarzałe BVP-2. Wciąż toczy się w tym celu przetarg, w którym uczestniczy m.in. Niemiecki KF41 Lynx. Dostawa Leopardów 2 może zwiększyć szanse niemieckiego pojazdu w tym przetargu (Sprzęt opancerzony dla Ukrainy, 2022-04-06, Czesi przymierzają się do zakupu czołgów, 2021-11-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.