Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbia zainteresowana ahs CAESAR

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 maja 2022

Według portalu InfoDefensa Kolumbia zamierza odbudować potencjał artylerii lufowej i jest zainteresowana pozyskaniem ahs CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’Artillerie). W tym celu wznowi program Soberania (hiszp. suwerenność), który z powodu ograniczeń budżetowych nie był realizowany od kilkunastu lat.

Kolumbia ma szansę stać się 10. użytkownikiem francuskiej armatohaubicy CAESAR / Zdjęcie: Tatra Trucks

Na początku ubiegłej dekady Nexter Systems zademonstrował 155-mm ahs CAESAR na poligonie w pobliżu Bogoty, ale na tym się skończyło. Kolumbijskie wojska lądowe starające się wzmocnić artylerię, musiały pogodzić się z brakiem środków i zaniechać modernizacji sprzętowej. Pozyskano jedynie 20 lekkich haubic holowanych 105 LG1 kal. 105-mm, również wyprodukowanych przez Nexter Systems.

Przez wiele lat większość środków z budżetu wojskowego przeznaczano na doposażenie żołnierzy walczących z grupą zbrojną Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC). Wojska operacyjne są zaniedbane, a w szczególności dotyczy to artylerii i wojsk pancernych. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o zainteresowaniu Bogoty czołgami podstawowymi M1A2 Abrams, które miałyby podnieść jakość potencjału pancernego tego kraju. Kolumbia nie ma na stanie czołgów, a ich rolę pełnią kołowe wozy wsparcia ogniowego EE-9 Cascavel uzbrojone w armatę Engesa EC-90 kal. 90 mm. Nie spełniają one wymagań stawianych czołgom podstawowym na polu walki.

Sytuacja artylerzystów jest mniej krytyczna, ale kolumbijski sztab generalny zamierza pozyskać co najmniej 4 ahs CAESAR i na ich bazie stworzyć jedną baterię w ramach programu Soberania. Decyzja ta umożliwi ustandaryzować systemy 155 i 105-mm. Wybór armatohaubicy CAESAR nie był oczywisty, ponieważ francuskie uzbrojenie konkurowało z ahs ATMOS 2000 izraelskiego Elbit Systems i turecką MKE T-155 Yavuz. Warto jednak przypomnieć, że żaden z tych dwóch modeli nie został zademonstrowany dowództwu kolumbijskich wojsk lądowych.

Zastępca szefa sztabu Ejército Nacional de Colombia (wojsk lądowych), gen. Carlos Moreno, udał się w zeszłym tygodniu do Francji, aby rozpocząć rozmowy z Nexterem. Gdy Kolumbia sfinalizuje umowę, stanie się 10. państwem, które pozyskało lub zamówiło ahs tego typu (najnowszymi użytkownikami będą Ukraina i Belgia, która właśnie ogłosiła zamiar zakupu 9 ahs). Do nabycia ahs CAESAR przymierzają się Malezja i Irak (Belgowie kupią Caesary, 2022-05-16, Zachodnia artyleria samobieżna dla Ukrainy, 2022-05-12).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.