Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Starliner połączył się z ISS

Astronautyka, 21 maja 2022

Sonda Boeing CST-100 Starliner po raz pierwszy zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja – Orbital Flight Test-2 (OFT-2) – jest bezzałogowa. Połączenie nastąpiło dziś, 21 maja 2022 o 00:22 UTC.

Kapsuła CST-100 Starliner po zadokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej / Zdjęcie: NASA

Rakieta nośna ULA Atlas V z sondą Starliner wystartowała z Space Launch Complex-41 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie 19 maja 2022 wieczorem. Proces dokowania rozpoczął się po 22 godzinach. Starliner zadokował do modułu Harmony ponad godzinę później niż planowano. Powodem były problemy z oprogramowaniem systemu dokowania, który trzeba było zresetować.

Pierwsza misja Starlinera – OFT-1, w grudniu 2019 nie zakończyła się sukcesem. Zawiodło wówczas oprogramowanie. W rezultacie kapsuła nie osiągnęła planowanej orbity.

Pierwotnie misja OFT-2 miała zostać zrealizowana w ubiegłym roku. Została jednak opóźniona z powodu problemów technicznych – blokady w czasie testów naziemnych 13 z 24 zaworów odcinającym utleniacz w układzie napędowym modułu serwisowego pojazdu. Boeing musiał więc poprawić nie tylko oprogramowanie, ale też konstrukcję zaworów i sterowanie nimi.

W ramach OFT-2 Starliner przewiózł na ISS 360 kg ładunku użytecznego. Jest to m.in. żywność i zapasy dla załogi oraz pamiątkowa flaga amerykańska. Ma ona powrócić na Ziemię po załogowym locie Starlinera (CFT).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.