Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza akcja Jastrzębi

Służby państwowe, 02 czerwca 2022

Tegoroczny letni sezon walki z pożarami w Macedonii Północnej rozpoczął się dość nieoczekiwanie i z dala od obszarów leśnych. Największy jak na razie w tym roku pożar wybuchł już 30 maja rano, w centrum miasta Tetowo, leżącego w północno-zachodniej Macedonii Północnej, w kotlinie Połog, u południowego podnóża gór Szar Płanina, nad rzeką Pena (dopływem Wardaru). Ogniem zostały objęte dawne zakłady Makedonija Tabak, a kłęby dymu spowiły miasto i części doliny Połog.

W akcji gaszenia pożaru w dawnych zakładach Makedonija Tabak udział wzięła, po raz pierwszy w historii, Helikopterska Edinica Jastrebi / Zdjęcia: Dragan Cvetic i Borjan Mihajlovski

Reakcja władz państwowych była natychmiastowa. Jako pierwsza na miejscu pojawiła się Helikopterska Edinica Jastrebi (Jednostka śmigłowców Jastrzębie, opisana w najnowszym wydaniu SP 6/2022). Jej lotnicy mieli okazję przeprowadzić pierwszą, historyczną misję pożarniczą, wykorzystując do tego celu śmigłowiec Agusta-Bell AB.212 (zn. rej. MAP-7751), wyposażony w 1000-l zbiornik Cloudburst. Łącznie na teren Makedonija Tabak dokonano 28 zrzutów wody, którą czerpano z prywatnego basenu Olimpia, znajdującego się w wiosce Sarakjino, leżącej ok. 6 km na południowy wschód od Tetowa. W celu przyspieszenia tempa akcji załoga AB.212 wykonywała tzw. gorące tankowanie paliwa (z pracującymi silnikami i obracającymi się wirnikami) w koszarach wojskowych w Tetowie (Macedońskie śmigłowce wróciły do służby , 2018-09-12).

Następnie do działań dołączył wojskowy śmigłowiec Mi-8MT (nr takt. 308), przenoszący pod kadłubem zbiornik elastyczny Bambi o pojemności2500 l, który wykonał 8 zrzutów. W odróżnieniu od policjantów wojskowi czerpali wodę z rzeki Wardar w miejscu pomiędzy wioskami Palatica i Siričino, około 9,5 km na wschód od Tetowa.

Pożar został ostatecznie opanowany wczesnym popołudniem 30 maja. W walce z żywiołem udział wzięły także zastępy straży pożarnej z Tetowa, Gostiwaru, Kiczewa i Skopje, a także jednostki sił zbrojnych i obrony cywilnej.

Śmigłowce zostały użyte do odcięcia ognia i uniemożliwienia rozprzestrzeniania się go na zabudowanie w tylnej części zakładów, w której znajdują się zbiorniki z łatwopalnymi gazami – poinformował Stojanče Angelov, dyrektor Centar Za Upravuvanje so Krizi (CUK, Centrum zarządzania kryzysowego).

Do działań na terenie Makedonija Tabak nie użyto wyspecjalizowanych samolotów pożarniczych AT-802A Fire Boss, ponieważ są one przeznaczone do walki z pożarami lasów i nie mogą operować nad obszarami miejskimi.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.