Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CV-18 Fujian wypłynął z doku

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 17 czerwca 2022

Od kilku dni w stoczni Changxing Jiangnan w Szanghaju wypełniano wodą suchy dok nr 4, w którym budowany był trzeci chiński lotniskowiec Typu 003 – CV-18 Fujian (Fujian to prowincja w południowo-wschodnich Chinach, położona najbliższej Tajwanu). Dziś okręt wypłynął z doku. Teraz instalowana będzie reszta jego wyposażenia.

Trzeci chiński lotniskowiec Typu 003 – CV-18 Fujian wypływa z doku z pomocą kilku holowników. Od poprzednich z zewnątrz różni się przede wszystkim brakiem rampy startowej i mniejszą nadbudówką. Pod jego pokładem znajdą się elektromagnetyczne katapulty / Zdjęcie: CCTV7

Lotniskowiec CV-18 Fujian ma wyporność pełną równą ponad 80 tys. t, a jego długość wynosi 320 m. Jest pierwszym chińskim okrętem wyposażonym w elektromagnetyczne systemy katapultowania samolotów (w sumie trzy). Elektromagnetyczne są także systemy hamujące.

Główna nadbudówka CV-18 Fujian. Została ona znacznie zmniejszona w stosunku do instalowanych na poprzednich chińskich lotniskowcach. Jak widać, nadbudówka nie została jeszcze wyposażona w radary i inne czujniki / Zdjęcie: PLA Navy

W czasie wodowania linie katapult Fujian zostały zakryte instalacjami zapisanymi hasłami patriotycznymi. Według tłumaczeń mediów społecznościowych, te trzy hasła to:

- Aby osiągnąć cele rozwoju wojskowego KPCh (Komunistycznej Partii Chin) w nowej epoce, uczyń z PLA siły zbrojne światowej klasy.

- Staraj się zbudować silną, nowoczesną marynarkę wojenną, która będzie silnym wsparciem marzeń Chin.

- Budujemy światowej klasy korporację stoczniową, z ważną pozycją przemysłu wojskowego, rozsądną strukturą przemysłową, wiodącymi korzyściami jakościowymi i silną międzynarodową konkurencyjnością.

Wszystkie trzy chińskie lotniskowce mają napęd konwencjonalny. Według nieoficjalnych informacji projektowany jest już kolejny okręt tej klasy – Typu 004. Tym razem z napędem atomowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.