Rumuński resort obrony potwierdził plany zakupu jednego lub dwóch okrętów podwodnego Scorpène. List intencyjny w tej sprawie podpisali 15 czerwca 2022 minister obrony Rumunii Vasile Dîncu i francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu. Formalności zostały zatem dopięte podczas ostatniej wizyty francuskiego prezydenta nad Morzem Czarnym.
Forțele Navale Române (rumuńska marynarka wojenna) ma w wyposażeniu jeden okręt podwodny Delfinul projektu 877, wprowadzony do służby w 1985. Nie stanowi on jednak potencjału bojowego, ponieważ od 1995 jest w rezerwie i znajduje się w dyspozycji Akademii Marynarki Wojennej jako jednostka szkolna. Plany przywrócenia jednostki do służby nie przyniosły rezultatu.
W 2018 zainicjowano starania, aby przywrócić zdolność prowadzenia działań podwodnych. Wówczas zamierzano pozyskać 3 nowe OP, a faworytem były niemieckie jednostki Typ 214 budowane przez ThyssenKrupp Marine Systems. Ograniczenia budżetowe sprawiły, że projekt się nie zmaterializował. Obecnie środki budżetowe mają już nie być problemem, ponieważ rosnące zagrożenie wojną usprawiedliwia zwiększenie przez Bukareszt wydatków wojskowych do 2,5% PKB. Zwiększa to szanse na realizację zakupu francuskich OP (Indonezja zainteresowana Scorpène, 2022-02-10, Czwarty Scorpene dla Indii, 2021-11-12).
Podpisany w czerwcu list intencyjny obejmuje również chęć nabycia bliżej nieokreślonych śmigłowców, prawdopodobnie zdolnych do operowania w środowisku morskim, w szczególności prowadzenia operacji ZOP. Niewykluczone jednak, że może chodzić też o maszyny dla wojsk lądowych. Nie podano do tej pory więcej szczegółów (H135 dostarczone SMURD , 2021-03-08).