Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Napęd dla satelitów zasilany wodą

Astronautyka, Nowe technologie, 05 sierpnia 2022

Spółka Thales Alenia Space i włoski startup MIPRONS podpisały umowę na opracowanie wysoce innowacyjnego systemu napędowego dla satelitów, wykorzystującego wodę jako paliwo. W oparciu o zastrzeżoną technologię MIPRONS, której włoski patent został rozszerzony na 49 innych krajów, zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał bardzo ekologiczny, ekonomiczny materiał pędny – wodę. Proces elektrolizy rozkłada wodę na wodór i tlen, które są wprowadzane do komory spalania. Ładując tylko wodę, system pozwoli na szybsze wykonywanie manewrów, takich jak wynoszenie na orbitę, deorbitacja i unikanie kolizji. System jest kompaktowy i skalowalny, dzięki czemu może być stosowany w satelitach różnych rozmiarów, od małych do dużych. Innowacyjna koncepcja MIPRONS wykorzystuje również druk 3D wielu komponentów.

/ Ilustracja: Thales Alenia Space

Wysokowydajny pędnik zaprojektowany dla satelitów Thales Alenia Space będzie charakteryzował się zmniejszoną masą i objętością. Thales Alenia Space będzie rozwijać projekt pędnika, aby osiągnąć niezawodne, wysokowydajne rozwiązanie napędowe dla małych i średnich satelitów. Oddział we Włoszech będzie wspierać testy środowiskowe modelu inżynieryjnego.

Cieszymy się, że łączymy siły z MIPRONS, która zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. Nasza współpraca może odmienić oblicze misji kosmicznych. Zawarta umowa potwierdza strategię Thales Alenia Space, której celem jest odgrywanie kluczowej roli w nowych inicjatywach kosmicznych. Współpracujemy z nowymi startupami specjalizującymi się w działaniach w ekosystemie kosmicznym, aby wytworzyć efekt synergii w całej branży. Zawsze chętnie podejmujemy nowe wyzwania, które podkreślają rosnące strategiczne znaczenie sektora kosmicznego – komentuje Massimo Claudio Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space we Włoszech.

Jestem niezwykle dumny z naszej umowy z Thales Alenia Space. Zdobycie zaufania jednej z największych spółek kosmicznych na świecie to dla nas ogromny przywilej. Nasz projekt, choć wciąż we wczesnej fazie, ma potencjał, aby zdefiniować nowy paradygmat w przestrzeni kosmicznej. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby system został uruchomiony możliwie jak najszybciej – dodaje Angelo Minotti, dyrektor generalny i założyciel MIPRONS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.