Według opublikowanego pod koniec lipca Dokumentu Programującego rozwój włoskiego sektora obronnego na lata 2022-2024 (DPP 2022, Documento programmatico pluriennale della Difesa per il triennio 2022-2024) Włosi realizują poważne inwestycje ukierunkowane na wzmocnienie Esercito Italiano (wojsk lądowych). Poza zakupami i modernizacją sprzętu stały się też obserwatorem w europejskim programie czołgu podstawowego Main Ground Combat System (MGCS).
Od wielu lat priorytetem Włochów była modernizacja marynarki wojennej i wojsk lotniczych, głównie na potrzeby operacji międzynarodowych i ekspedycyjnych. Najnowsze doświadczenia, zwłaszcza z trwającej wojny na Ukrainie ukazują jednak, że wciąż istnieje ryzyko konfliktu konwencjonalnego, zaś kluczową rolę odgrywają w nim wojska lądowe. Zostało to uwzględnione w najnowszym dokumencie DPP 2022.
Według jego zapisów na modernizację komponentu lądowego sił zbrojnych i dostosowanie do prowadzenia działań konwencjonalnych o wysokiej intensywności ma być przeznaczonych 10-12 mld EUR, z czego część środków już wydano, w tym na opracowanie nowego bwp Armoured Infantry Combat System (AICS), modernizację czołgów Ariete (1 mld EUR), modernizację bwp Dardo i transporterów M113 (do tej pory wydano 192 mln EUR) i zakupy kołowych wozów rodziny VBA, w tym kbwp Freccia i wwo Centauro II (na ten cel alokowano już 649 mln EUR).
Rozwój wojsk lądowych jest upatrywany także we współpracy międzynarodowej. W tym celu Włosi formalnie stali się krajem-obserwatorem programu MGCS. Ma on skutkować opracowaniem rodziny wozów gąsienicowych, w tym przede wszystkim czołgu podstawowego. Do tej pory MGCS nie odnotowuje wyraźnych postępów, mimo to Włosi rozważają uczestnictwo w programie (16 dodatkowych Centauro II dla Włoch, 2022-07-01, Dodatkowe VBM Freccia PLUS dla Włoch, 2022-01-20, Szwecja obserwatorem w MGCS, 2021-10-19).