Rosyjska BG-Optiks rozpoczęła produkcję czterowirnikowego bsl Fieniks SPP (sistiema priwiaznowo pitania). Jest on zasilany przez kabel, więc służy do misji obserwacyjnych z minimalną możliwością manewrowania. Dzięki kablowi projektanci rozwiązali główny problem bsl – niewielki czas lotu, ograniczony pojemnością akumulatorów pokładowych. Teoretycznie Fieniks SPP może przebywać w powietrzu bez ograniczeń czasowych (podobnie jak balony na uwięzi).
Fieniks SPP ma wymiary 1010 × 1010 × 400 mm. Jego masa w podstawowej konfiguracji to 6 kg. Bsl może podnieść ładunek do 3 kg. Może operować przy wietrze do 12 m/s. Dokładność jego pozycjonowania mieści się w granicach +/- 0,5 m.
Głównym zadaniem bezzałogowca jest prowadzenie ciągłego monitoringu z powietrza i przekazywanie sygnałów z czujników w zakresie wysokości do 150 m. Czas przygotowania Fieniksa SPP do misji jest krótszy niż 10 minut. Wystarczą do tego 2 osoby. Bsl wyposażono w awaryjne, pokładowe źródło zasilania. Ma ono pozwolić na bezpieczne lądowanie w wypadku zerwania kabla zasilającego lub awarii zasilania stacjonarnego.