Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry (BAAINBw) zaprezentował pierwszy z pięciu nowo pozyskanych systemów do zwalczania małych bsl – Abwehrsystem gegen unbemannte Luftfahrzeuge (ASUL).
Do tej pory Bundeswehra używała dwóch niezależnych systemów do zwalczania bsl. Pierwszym z nich był system identyfikacji i klasyfikacji. Drugim zaś naramienne urządzenie zakłócające zasilane z baterii. Wraz z implementacją ASUL uzyskane zostaną możliwości jednoczesnego wykrywania, klasyfikacji i neutralizacji małych bsl (o masie do 25 kg) przez stacjonarny system kontenerowy. Zestaw trafił do wojska już po 2 latach od zainicjowania postępowania.
BAAINBw zatwierdził zakup 5 zestawów ASUL. Pierwszy z nich, który oddano do eksploatacji służy do szkolenia w jednostce wojskowej w Todendorf. Pozostałe 4 zestawy będą rozmieszczane do ochrony baz w czasie operacji. Według komunikatu Bundeswehry ASUL miał swój debiut w czasie szczytu G-7 w zamku Elmau w dniach 26-28 czerwca 2022.
Zestaw ASUL składa się z dwóch kontenerów. Mniejszy, 10-stopowy mieści zestaw sensorów do wykrywania i identyfikacji bsl. Są one zamontowane na wysuwanym maszcie o wysokości do 5 m, na którym są 3 anteny stacji radiolokacyjnej i system optoelektroniczny z dzienną i nocną kamerą obserwacyjną. Sensory uzupełnia radionamiernik, który może wykrywać sygnały sterujące bsl i lokalizować stację kierowania.
Drugim elementem systemu jest 20-stopowy kontener, z którego odbywa się sterowanie ASUL. Na nim zamontowany jest też efektor w postaci emitera energii elektromagnetycznej do zakłócania bsl. W porównaniu do systemu naramiennego ma on większą moc i dwukrotnie większy zasięg. Bsl mogą być dzięki niemu zwalczane z odległości kilku kilometrów (Austriacy przetestują system C-sUAS, 2022-05-23).