Na mocy podpisanego listu intencyjnego Słowacja wesprze Ukrainę dostawą 30 BVP-1 a w zamian otrzyma od Niemiec 15 używanych czołgów Leopard 2A4. Negocjacje prowadził minister obrony Słowacji Jaroslav Naď, sekretarz stanu w słowackim MO Marian Majer i sekretarz stanu RFN Benedikt Zimmer.
– Podpisane porozumienie zapewni, że Słowacja będzie mogła przekazać Ukrainie 30 pojazdów BVP-1 w zamian za 15 czołgów Leopard 2A4, które zostaną doprowadzone przez niemiecki przemysł do pełnej sprawności. Wraz z czołgami otrzymamy też amunicję, części zamienne i kompleksowe szkolenie personelu. Bwp, które przekażemy Ukrainie nie znajdują się bezpośrednio w strukturach naszych sił zbrojnych, ale w rezerwach na potrzeby mobilizacyjne – powiedział minister Naď.
Przekazanie Ukrainie pojazdów z rezerwy nie osłabi zatem możliwości obronnych Słowacji. Wcześniej ujawniane informacje sugerowały, że negocjacje dotyczyły przekazania Ukrainie 30 czołgów T-72M1 używanych przez Słowaków w ich jedynym batalionie pancernym. Początkowo miały one zostać zastąpione 30 Leopardami 2A4, jednak Niemcy ograniczyli pulę dostępnych dla Słowacji czołgów o połowę. Dla Bratysławy było to niedopuszczalne z powodu ryzyka poważnego uszczuplenia potencjału batalionu czołgów, nawet jeśli nie najnowsze już Leopardy 2A4 są znacznie groźniejszym orężem od T-72M1.
Ostatecznie negocjacje pozwoliły osiągnąć konsensus i na Ukrainę trafią BVP-1. Ich przekazanie jest tym mniej ryzykowne, ponieważ Słowacy zamówili już następców bwp radzieckiej proweniencji – bwp CV90. Leopardy pozwolą też rozbudować słowacki batalion czołgów, który obecnie liczy jedynie 30 T-72M1. Znacząco wzmocni on ciężką brygadę zmechanizowaną, którą Słowacja ma wystawić na potrzeby NATO (Słowackie Zuzany 2 na Ukrainie, 2022-08-14, Słowacja oczekuje więcej Leopardów 2, 2022-06-22).