Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łukasiewicz – PIAP dla kontrterrorystów

Przemysł zbrojeniowy, Imprezy branżowe, Służby państwowe, 02 września 2022

Na kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego po raz kolejny będzie można zobaczyć ekspozycję Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. W tym roku przedsiębiorstwo przedstawi ofertę dla służb kontrterrorystycznych.

Podstawowymi elementami ekspozycji Łukasiewicz – PIAP na MSPO będą obszary bezpieczeństwa i rozpoznania pirotechnicznego na pokładach statków powietrznych oraz środków zbiorowego transportu i obiektów strategicznych

W centrum uwagi stoiska Łukasiewicz – PIAP znajdą się m.in. obszary bezpieczeństwa i rozpoznania pirotechnicznego na pokładach statków powietrznych, środków zbiorowego transportu i obiektów strategicznych. Będzie można się przyjrzeć pracy cyfrowego robota pirotechnicznego PIAP Gryf przeznaczonego do operacji w wąskich przestrzeniach między fotelami samolotu. Manipulator robota ma zasięg ponad 2 m i może bezpiecznie otworzyć i sprawdzić schowek na bagaż podręczny nad głową pasażera.

Na Salonie zadebiutuje ciężki robot do neutralizacji ładunków wybuchowych PIAP Ibis w wersji cyfrowej, służący do operacji na terenie portu lotniczego. Robot będzie prezentowany z zamontowanym mobilnym systemem STENÓS do cyfrowej radiografii bezpośredniej produkcji amerykańskiej LOGOS Imaging.

Na MSPO zadebiutuje ciężki robot do neutralizacji ładunków wybuchowych PIAP Ibis w wersji cyfrowej

Warty uwagi będzie też efekt współpracy Łukasiewicz – PIAP i WITI z Wrocławia – Mobilna Kierowana Mina Przeciwpancerna KMP/M. Mina jest przeznaczona do zwalczania czołgów, pojazdów opancerzonych i samochodów ciężarowych poprzez trafienie pociskiem ładunku formowanego wybuchowego (EFP) w burtę pojazdu poruszającego się z prędkością do 60 km.h. KMP/M może samoczynnie razić cele w odległości do 80 m. Dzięki zastosowaniu czterokołowego mobilnego nosiciela z adaptacyjnym zawieszeniem i napędem na wszystkie koła możliwe jest zdalne sterowanie na odległość 1 km. Mina może poruszać się zarówno w obszarze zurbanizowanym, jak też w trudnym i zróżnicowanym terenie.

W Kielcach będzie można zobaczyć Mobilną Kierowaną Minę Przeciwpancerną KMP/M będącą efektem współpracy  Łukasiewicz – PIAP i WITI z Wrocławia / Ilustracje i zdjęcie: Łukasiewicz – PIAP

Kolejnym elementem prezentacji będzie integracja robota mobilnego PIAP Patrol i mini-bsl MayFly dostarczonego przez Asseco. Patrol jest średnim robotem gąsienicowym do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych. Z kolei bsl MayFly służy do dzienno-nocnej obserwacji terenu i przeciwnika. Połączenie obu systemów zwiększa zasięg w rozpoznania i obserwacji. Wyniesienie w powietrze bsl pozwala też zwiększyć zasięg sterowania pełniąc rolę dodatkowego kanału komunikacji.

Z kolei na stoisku przedsiębiorstwa Jakusz zaprezentowany zostanie robot PIAP Patrol w wersji z manipulatorem do podnoszenia cięższych obiektów o masie nawet 50 kg (Eurosatory 2022: polskie roboty w Paryżu, 2022-06-16, 5 PIAP IBIS dla Policji , 2021-11-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.