Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

System zwalczania bsl od ZM Tarnów

Bezzałogowce, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 07 września 2022

Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały system zwalczania bsl posadowiony na samochodzie Ford 6060. Bazuje on na zdalnie sterowanej jednostce ogniowej wyposażonej w wkm kal. 12,7 mm, zintegrowanej z głowicą optoelektroniczną wyposażoną w wysokiej klasy kamery (dzienną i termalną) oraz dalmierz laserowy, a także z radarem i precyzyjnym układem napędowym kierującym szybkostrzelnym środkiem ogniowym.

Zdjęcie: Andrzej Pawłowski

Stacja radiolokacyjna (nieobrotowa) umożliwia wykrycie przemieszczających się bsl klasy nano z odległości nawet 3,5 km. Służy ona do wstępnego wskazywania celów. Producent zwraca uwagę na modułową architekturę systemu, która umożliwia jego łatwą rekonfigurację. A wyposażenie w głowicę optoelektroniczną pozwala na detekcję i identyfikację celu. Dodatkową jego zaletą ma być zdolność do działania jedynie przy zasilaniu elektrycznym.

System składa się z trzech głównych elementów: stanowiska operatora, środka ogniowego i radaru. Działa on w trzech trybach, o różnym stopniu automatyzacji. Umożliwia sterowanie km bez użycia urządzeń wskazujących, wskazanie celu do śledzenia na podstawie danych pochodzących z radaru, przechwycenie automatyczne – z udziałem operatora wkm decydującego jedynie o momencie oddania strzału. Interfejs operatora pozwala na regulację długości serii z wkm.

System przeznaczony jest do neutralizacji bsl, jak też maszyn załogowych: samolotów bojowych i śmigłowców. Zdaniem producenta system zwalczania bsl może stanowić mobilny parasol bezpieczeństwa dla zgrupowań wojsk, warsztatów polowych lub improwizowanych lotnisk i lądowisk. Może także być wykorzystywany jako system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, a także jako system tzw. ostatniej szansy, w momencie, gdy inne systemy zawiodły.

System może być również holowany za pojazdem, a po dostosowaniu konstrukcji do wymogów operowania w środowisku morskim, możliwe jest również jego wykorzystanie na małych okrętach, w charakterze artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej (ang. CIWS – Close-In Weapon System).

Projekt o nazwie System zwalczania BSL realizowany w latach 2018-2022 przez konsorcjum składające się z Zakładów Mechanicznych Tarnów (lider) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców.

System zwalczania bsl ZM Tarnów był prezentowany na MSPO 2021 w wersji stacjonarnej. W bieżącym roku został zgłoszony do nagrody DEFENDER.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.