Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irańskie bsl używane przez Rosjan

Konflikty zbrojne, Transakcje, Bezzałogowce, 13 września 2022

W Internecie pojawiły się pierwsze wiarygodne ilustracje użycia przez Rosjan bsl zakupionych w Iranie. To amunicja krążąca nieznanego wcześniej typu Herań-2 (ros. Pelargonia) – odpowiednik irańskiego HESA Shahed-136. Fragmenty obiektu z oznaczeniem M214 znaleziono w rejonie Kupianska w obwodzie charkowskim.

Szczątki rosyjskiego bsl Hierań-2 wskazują na to, że bsl jest odpowiednikiem irańskiego HESA Shahed-136. Na jego irańskie pochodzenie wskazują też oznaczenia komponentów / Zdjęcie: Twitter – Maksim

Ukraińcy twierdzą, że bsl został zestrzelony przez ich obronę powietrzną. Jest to jednak mało prawdopodobne. Szczątki to raczej pozostałości bazzałogowca użytego do ataku, po wybuchu głowicy bojowej.

Nie jest jasne, czy bsl Herań-2 są importowane bezpośrednio z Iranu, czy montowane w Rosji. Ich samodzielna produkcja przez rosyjski przemysł jest mało prawdopodobna.

Informacje o możliwej sprzedaży Rosji przez Iran partii bsl pojawiają się od kilku miesięcy. Źródła amerykańskie informowały o przekazaniu ponad 300 bezzałogowców, w tym Shahed 129 i Shahed 191. Z kolei źródła rosyjskie mówią o wymianie irańskich bsl na wielozadaniowe myśliwce Su-30. Iran pośrednio potwierdził transakcję.

Według źródeł irańskich, Shahed-136 ma rozpiętość 2,5 m, a długość 3,5 m. Jego masa wynosi 200 kg. Napęd bsl stanowi silnik MD 550 o mocy 50 KM. Zapewnia on prędkość ponad 185 km/h. Producent twierdzi, że zasięg Shahed-136 mieści się w przedziale 1800-2500 km, co wydaje się jednak wartością znacznie zawyżoną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.