Wieczorem 13 września 2022 z ośrodka kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan wystartowała rakieta nośna CZ-7A Y5. Start nastąpił o 21:18 czasu pekińskiego (UTC+8). Na pokładzie rakiety znajdował się satelita telekomunikacyjny ChinaSat-1E (Zhongxing-1E).
Misja zakończyła się powodzeniem. Satelita trafił na zaplanowaną orbitę geosynchroniczną.
Satelita Zhongxing-1E został zaprojektowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), dużego producenta statków kosmicznych należącego do CASC. Poprzedni satelita z serii, Zhongxing-1D został wystrzelony w listopadzie 2021. Wtedy Chińczycy wykorzystali rakietę CZ-3B, która wystartowała z południowo-zachodniego, śródlądowego ośrodka kosmicznego w Xichang. Zmiana nosiciela i miejsca startu oznacza, że Zhongxing-1E jest zapewne cięższy od 1D.
Long March 7A ma 60,1 m długości i 3,35 m średnicy. Z czterema bocznymi dopalaczami może dostarczyć na orbitę geosynchroniczną do 7 ton ładunku. To więcej niż CZ-3B, który ma udźwig 5,5 t w podobnym przypadku. Startując z wyspy CZ-7A unika kosztów i niebezpieczeństw związanych z śródlądowymi startami 3B, w których dopalacze spadają na obszary zamieszkałe.
Pierwsze uruchomienie CZ- 7A miało miejsce w marcu 2020 i zakończyło się niepowodzeniem. W drugim locie, rok później rakieta tego typu wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Shiyan-9.
Wtorkowa misja była 38. orbitalny startem zrealizowanym przez Chiny w 2022. CASC zaplanował ponad 50 startów w ciągu roku. W jednym z nich do stacji kosmicznej Tiangong ma zostać dostarczony jej kolejny moduł.