Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia rezygnuje z Boxerów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 września 2022

Minister obrony Słowenii Marjan Šarec poinformował o planowanej rezygnacji z pozyskania 45 kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Zerwana zostanie umowa opiewająca na ponad 280 mln EUR netto, ponieważ nie uwzględniono w niej wielu istotnych wydatków. Do jej podpisania doszło w maju br.

Zakup 45 transporterów Boxer przez Słowenię ma zostać przerwany z powodu niedoszacowania kosztów i braku udokumentowanych testów pojazdów. Jedną z alternatyw dla niemieckich wozów ma być zakup polskich Rosomaków / Zdjęcie: Rheinmetall

Decyzja jest pokłosiem audytu zleconego przez ministerstwo obrony. Wykazał on, że w podpisanej umowie nie objęto wszystkich niezbędnych kosztów programu (m.in. systemu C4I wartego ok. 13,5 mln EUR), nie było odpowiedniego rocznego porównania cen, ani jednoznacznej informacji o tym, czy pojazdy były testowane w rzeczywistych warunkach zgodnie ze słoweńskimi wymaganiami. Według audytu za mała była też liczba zamawianych pojazdów. Potrzeby słoweńskich sił zbrojnych wymagają zakupu 24 dodatkowych wozów.

Zerwanie umowy będzie się jednak wiązać z poważnymi kosztami, które będą musieli ponieść Słoweńcy. Zgodnie z jej zapisami kary umowne mogą sięgnąć nawet 70 mln EUR (ok. 330 mln PLN). Warto dodać, że umowa na Boxery została podpisana krótko przed wyborami przez poprzedniego ministra obrony Mateja Tonina. Decyzję obecnego resortu obrony ocenił on jako wyjątkowo szkodliwą. Jego zdaniem ma ona podłoże polityczne z powodu silnej opozycji obecnego rządu względem poprzednich władz Słowenii.

Celem Słowenii jest spełnienie wymagań NATO związanych z wystawieniem batalionowej grupy bojowej. Alternatywne rozwiązanie w miejsce Boxerów ma zostać przygotowane do końca br. – Naszym celem jest spełnienie wymagań NATO dotyczących zdolności naszych grup bojowych, jednak nie za wszelką cenę, a już na pewno nie z użyciem prototypów – powiedział premier Słowenii Robert Golob. Zamiar przerwania tej transakcji był jedną z decyzji gabinetu Goloba z czerwca br.

Co ciekawe, wśród alternatywnych rozwiązań Słoweńcy rozważają zakup polskich Rosomaków, zaś według doniesień medialnych rozmowy w tym kierunku trwają. Zdaniem byłego ministra obrony tańsze polskie pojazdy są jednak o pokolenie starsze i zapewniają żołnierzom niższy poziom ochrony. Byłby to jednak logiczny krok, biorąc pod uwagę, że Słoweńcy eksploatują już kilkadziesiąt transporterów Patria AMV 8x8, z których Rosomak się wywodzi (Słowenia dołącza do programu Boxer, 2022-05-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.