Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pokaz Boxera z moździerzem

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 września 2022

Na brytyjskim poligonie Salisbury Plain spółka RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) przeprowadziła pokaz możliwości modułu misyjnego Mortar Weapon System (MWS) dla kto Boxer uzbrojonego w 120-mm moździerz. Było to pierwsze strzelanie tak uzbrojonego Boxera. Za projekt i integrację modułu MWS odpowiadał personel zakładów RBSL w Telford. Tam też moduł został zbudowany w czasie przygotowań do produkcji seryjnej transporterów w ramach programu Mechanised Indantry Vehicle (MIV).

Moduł MWS dla kto Boxer ma umożliwiać montaż moździerzy różnych kalibrów i producentów / Zdjęcie: RBSL

W czasie pokazu na poligonie wystrzelono liczne granaty moździerzowe kal. 120 mm. Zademonstrowano też możliwość montażu w MWS moździerza mniejszego kalibru, np. 81-mm używanego przez British Army i armie sojusznicze.

Moduł MWS został opracowany na potrzeby piechoty zmechanizowanej, która potrzebuje organicznego wsparcia ogniowego. Według producenta nowo opracowany moduł zapewnia wysoką szybkostrzelność 16-18 strz./min. Naprowadzanie moździerza na cel jest automatyczne zaś samo uzbrojenie ma być półautomatyczne, choć nie sprecyzowano w jaki sposób. Prezentowany system umożliwia dzięki temu szybkie zajmowanie i opuszczanie stanowiska po wykonaniu zadania ogniowego (shoot and scoot). W MWS można zamontować moździerze różnych kalibrów i producentów, zależnie od potrzeb klienta.

Załogę Boxera z moździerzem stanowi 4 żołnierzy. Wóz może działać o każdej porze doby i w każdych warunkach pogodowych. Strzelanie z moździerza jest możliwe w zakresie 270°. Można do tego używać amunicji odłamkowo-burzącej, dymnej i oświetlającej. Kompaktowa budowa moździerza pozwala wygospodarować przestrzeń na większy zapas amunicji. Zaprezentowany moździerz może być montowany także na innych lekkich i średnich pojazdach ułatwiając szkolenie i ujednolicając uzbrojenie sił zbrojnych. Istnieje również możliwość demontażu moździerza i strzelania spoza pojazdu (Pierwszy element Boxera z WFEL, 2022-09-18, DSEI 2021: Boxer z moździerzem, 2021-09-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.