Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PIAP Gryf dla koreańskiej policji

Służby państwowe, Bezzałogowce, 06 października 2022

Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów pod koniec września dostarczył do Jednostek Operacji Specjalnych Koreańskiej Policji Narodowej (KNP-SOU) roboty pirotechniczne PIAP Gryf. Do Azji trafiły najnowsze modele tego robota. Starsze wersje Gryfa są zaś od kilku lat używane w południowokoreańskich siłach zbrojnych.

Gryfy dla koreańskich policjantów zostały wyposażone zgodnie z wymogami sekcji minersko-pirotechnicznych / Zdjęcie: Łukasiewicz – PIAP

SOU to to rodzaj policyjnych oddziałów funkcjonujących w ramach Koreańskiej Narodowej Agencji Policyjnej. Wykonuje misje kontrterrorystyczne w warunkach miejskich / środowisku cywilnym, operacje ratowania zakładników, poszukiwania i usuwania materiałów wybuchowych związanych z incydentami terrorystycznymi. Dodatkowo jednostki zabezpieczają ważne imprezy międzynarodowe oraz wspomagają działania ratownicze w sytuacjach wyjątkowych, takich jak różnego rodzaju katastrofy, czy kryzysy humanitarne.

PIAP Gryf to średni, ważący 48 kg, mobilny robot pirotechniczny przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Za jego pomocą można rozpoznawać, podejmować i transportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może być realizowana na miejscu z użyciem wyposażenia robota.

Napęd Gryfa jest hybrydowy i umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, terenie i w budynkach. Możliwy jest demontaż kół robota dla zmniejszenia gabarytów i ułatwienia akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie statku powietrznego.

W wersji dla SOU roboty zostały wyposażone zgodnie w wymogami policyjnych sekcji minersko-pirotechnicznych. Wyposażenie pozwala na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego i przenośnego rentgena. Ponadto technik bombowy może korzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota. Może to być wybijak do szyb lub nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń łączności radiowej robot może być sterowany przewodowo za pomocą światłowodu na automatycznej nawijarce.

Gryfa wyposażono też m.in. w kamerę PTZ z kanałem termowizyjnym, kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użycia w dzień i w nocy, kamerę wysokiej rozdzielczości z zoomem optycznym o 33-krotnym powiększeniu, a także kamerę chwytakową umożliwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów (Łukasiewicz – PIAP dla kontrterrorystów, 2022-09-02, PIAP GRYF dła Włoch , 2021-10-21, PIAP Gryf do Indonezji i Republiki Korei, 2017-03-24).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.