Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod okręt hydrograficzny US Navy

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 07 października 2022

US Navy poinformowała o położeniu stępki pod nowy oceaniczny okręt hydrograficzny oznaczony jak T-AGS 67. Oficjalna uroczystość odbyła się w stoczni Halter Marina w Pascagoula. To ósma jednostka typu Pathfinder, która z większy możliwości walki podwodnej amerykańskiej marynarki wojennej.

W przeciwieństwie do 6 starszych jednostek typu Pathfinder, T-AGS 67 i nieco starszy T-AGS 66 od początku miały być wyposażone w tzw. studnię do obsługi bezzałogowych pojazdów podwodnych / Zdjęcie: US Navy

Okręt będzie używany przez Military Sealift Command (MSC), które operuje jednostkami niebojowymi, obsadzonymi cywilnymi załogami. Stanowią one uzupełnienie bojowego komponentu US Navy poprzez monitorowanie dna oceanów, prowadzenia rozpoznania pod wodą, taktyczne przygotowanie ładunków bojowych na morzu i przerzut sprzętu i zaopatrzenia wojskowego na całym świecie.

Nowa jednostka hydrograficzna będzie miała ok. 108 m długości i ok. 18 m szerokości. Wyporność pełna to ok. 5000 t. Będzie m.in. wyposażona w tzw. studnię (moon pool), która umożliwia rozmieszczanie i odzyskiwanie pojazdów podwodnych. T-AGS 67 będzie odpowiadał za wykonywanie pomiarów akustycznych, biologicznych, fizycznych i geofizycznych dostarczając informacji na temat środowiska oceanicznego. Do tej pory najnowszym okrętem typu Pathfinder jest USNS Maury (T-AGS 67) przyjęty do służby w 2016 (Koniec testów odbiorczych USNS Maury, 2015-11-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.