Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

18. Dywizja testuje AS21

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 października 2022

Szef MON poinformował w mediach społecznościowych o trwających testach południowokoreańskiego bwp AS21 Redback, które są realizowane przez 18. Dywizję Zmechanizowaną. Próby prowadzone przez zespół testujący potrwają do ostatnich dni października.

Bwp AS21 jest testowany w oryginalnej konfiguracji z izraelską wieżą produkcji Elbitu / Zdjęcie: MON

Wóz jest testowany statycznie i w czasie ruchu. Zapowiedziano także strzelania bojowe w dzień i w nocy. Co istotne, wóz jest testowany w oryginalnej konfiguracji z izraelską wieżą produkcji Elbitu. Rzecznik Agencji Uzbrojenia MON ppłk Krzysztof Płatek dodał, że mimo testowania obecnie zintegrowanej wieży nie wyklucza się wersji rozwojowych z polskim systemem wieżowym. Do podjęcia decyzją potrzebne są jednak wyniki trwających testów. Integracja polskiej wieży ZSSW-30 lub jej wersji rozwojowej na polskich AS21 wydaje się jednak niezbędnym krokiem dla unifikacji uzbrojenia i zwiększenia udziałów krajowego przemysłu.

AS21 ma stanowić uzupełnienie NBPWP Borsuk, który będzie zasadniczym uzbrojeniem wojsk pancernych i zmechanizowanych. Koreańskie bwp, według pojawiających się zapowiedzi, mają wejść do uzbrojenia 18. Dywizji Zmechanizowanej w tandemie z czołgami Abrams. Oznacza to, że zakupionych może być kilkaset Redbacków, prawdopodobnie ok. 300. Oznacza to częściowe ograniczenie zamówień na Borsuka, choć potrzeby na pływające bwp i wersje specjalistyczne pozostaną na poziomie przekraczającym 1000 pojazdów.

Warto przypomnieć, że od lat MON nie było zainteresowane nabyciem cięższego, niepływającego bwp, który mógłby uzupełnić Borsuka. Mimo, że polski przemysł proponował tego typu pojazdy, czego przykładem był wóz Anders oraz późniejsze propozycje HSW na opracowanie ciężkiego bwp.

Testy bwp AS21 są pewną nowością w zagranicznych zakupach MON z ostatnich lat. Od dłuższego czasu nie informowano o samodzielnym testowaniu kupowanego uzbrojenia, co według niektórych komentatorów oznacza, że opierano się jedynie na deklaracjach producentów lub użytkowników. Dla kontrastu sprzęt oferowany przez polski przemysł często musi spełnić rygorystyczne wymagania i przejść przez długi okres wymagających testów w kraju, co pokazuje przykład Borsuka i ZSSW-30 (Koreańskie zakupy MON, 2022-07-27, Eurosatory 2022: debiut Redbacka, 2022-06-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.