Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne wyrzutnie HIMARS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 grudnia 2009

Lockheed Martin Missile and Fires Control otrzymał zamówienie na 47 wyrzutni HIMARS, o wartości 151,2 mln USD. To już 5. zamówienie seryjnych zestawów artyleryjskich tego typu.

HIMARS to połowa wyrzutni MLRS, osadzona na podwoziu 5-tonowej ciężarówki terenowej FMTV, czyli licencyjnego Steyra 12M18. Zmniejszenie masy pozwoliło na transportowanie zestawu na pokładach samolotów C-130 / Zdjęcie: US Army

Kontrakt zakłada montaż 46 nowych wyrzutni oraz odbudowanie jednego, uszkodzonego egz., jak również symulatora dla ładowniczych, pakietu części zamiennych, urządzeń i materiałów szkoleniowych oraz wyposażenia dodatkowego o łącznej wartości 151,2 mln USD. Prace powinny zostać zrealizowane do końca marca 2010.

Wyrzutnie HIMARS rozpoczęły służbę w czerwcu 2005, w szeregach 27th Field Artillery, 18th Airborne Corps z Fort Bragg. Pierwsze zamówienie seryjnych zestawów zostało złożone w grudniu 2005. Później było ponawiane co rok. Obecne jest już 5. z kolei.

W lipcu 2007 pierwsze zestawy artylerii rakietowej zostały wykorzystane operacyjnie w Iraku. Służyły do bezpośredniego wsparcia walczących wojsk, również w terenach zurbanizowanych, dzięki możliwości wykorzystania naprowadzanych satelitarnie pocisków M30 GMLRS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.