British Army poinformowała o trwającym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Cerberus 22 na terenie Niemiec. Według komunikatu jest to największe ćwiczenie brytyjskich wojsk lądowych w tym roku i jednocześnie największe brytyjskie ćwiczenie wojskowe na kontynencie europejskim od ponad dekady. Bierze w nim udział blisko 3500 żołnierzy i 800 pojazdów.
Do tej pory Cerberus było prowadzone na terenie Wielkiej Brytanii na poligonie Salisbury Plain Training Area. Przemieszczenie wojsk do działań ekspedycyjnych na kontynencie na terenie Niemiec pozwala sprawdzić zdolności do przerzutu sprzętu i personelu. Łącznie w ćwiczeniu bierze udział 5 dowództw brygad wchodzących w skład 3. Dywizji British Army. Uzupełnia je personel z 6 państw członkowskich NATO – głównie z amerykańskiego 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego Greywolf z 1. Dywizji Kawalerii US Army stacjonującego w Polsce. Część wyposażenia używanego w ćwiczeniach pochodzi z brytyjskich magazynów w Sennelager.
– Rozmieściliśmy się w Niemczech, aby użyć magazynów Land Regionel Hub w Sennelager, co jest jednocześnie realistycznym testem naszej zdolności do rozmieszczania wojsk na kontynencie w dużym tempie – powiedział szef sztabu 3. Dywizji płk Owain Luke. Dywizja ta jest zasadniczą siłą uderzeniową British Army i obejmuje liczne komponenty, takie jak jednostki rozpoznawcze, kawalerię pancerną, wojska pancerne i zmechanizowane, lotnictwo, artylerię, wojska inżynieryjne i elementy logistyki.
W przerzucie wojsk Brytyjczycy korzystają z transportu lądowego, morskiego i powietrznego. Używane są m.in. samoloty transportowe A400M wydzielone przez Royal Air Force, które wykonują loty do niemieckiego centrum szkoleniowego w Celle. Stamtąd za pomocą niemieckich ciężkich śmigłowców CH-53 żołnierze z wyposażeniem są przerzucani do Sennelager. Transport pojazdów i sprzętu jest zaś realizowany drogą morską.
Jak poinformował płk Luke głównym celem ćwiczenia jest przetestowanie, ocena i wsparcia gotowości dowództw pięciu brygad: 16. Powietrzno-Szturmowego Brygadowego Zespołu Bojowego, 12. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, 7. Lekkiego Zmechanizowanego Brygadowego Zespołu Bojowego, 101. Brygady Wsparcia Operacyjnego i 1. Lotniczego Brygadowego Zespołu Bojowego. Każde dowództwo jest oceniane pod kątem gotowości do planowania i realizowania operacji w symulowanym scenariuszu działań bojowych w Europie.
Brygady są testowane w realistycznym scenariuszu w konfrontacji z przeciwnikiem w postaci dywizji. Za dowodzenie i kierowanie ćwiczeniem odpowiada Allied Rapid Reaction Corps (AARC) NATO, na czele którego stoją Brytyjczycy. Podkreśla to rolę NATO i pokazuje skalę wojsk rozmieszczonych w Europie (Samoloty RAF wystrzeliły 53 pociski ASRAAM, 2022-10-24, Brytyjski desant na Cyprze, 2022-10-14).